1 Haziran 2023

, ,

Durum Raporu /yirmidört

Bazen bazı anları daha önce yaşadığımı hissederim. Farklı bir duyuş yaşarım. Buna  Fransızlar "déjà vu" diyor. Yani yaşanmış bir olayı daha önceden yaşamış olma veya görülen bir yeri daha önceden görmüş olma duygusu. Bu duyguyu son zamanlarda daha sık hisseder, yaşar oldum. Neden böyle hissettiğimin sebebini bilemiyorum. Belki de ülkemizdeki yoğun gündemin hislerimize, duygularımıza etkisi olabilir. Bu durumun geçerli bir sebebi olmalı dedim ve biraz araştırdım. Edindiğim bilgiye göre beynin yorgunluk halinde bu türlü durumlar yaşanabiliyormuş. Örneğin karşılaşılan görüntüler veya sesler karşısında beyin ilk başta karşılaşılan durumu algılamayıp kısa bir an sonra durumun farkına vardığında bu hissi yaşayabiliyormuş.

Çevremizde o kadar çok uyarıcı ve mesaj var ki... Bu uyarıcı ve mesajların -bana göre- büyük bir bölümü işimize yarayan türden değil. Hâl böyle olunca zihnimiz yer yer işgal altında kalabiliyor. Bu konuda Kemal Sayar'ın Timaş Yayınları'ndan çıkan "Yavaşla" isimli kitabından bir pasaj aktarmak istiyorum.

Herkes reklam dünyasından gelen baskılara bir cevap verme ihtiyacı içinde. Küreselleşme ve ekonomik akılcılık çağında, pek azımız kendisini emniyette hissediyor. Cüzdanımızda daha fazla para var; ama alınması gereken daha çok şey ve bütün bunları kazanmak için harcanması gereken daha fazla mesai de var. Başarımızın göstergesi, sahip olduklarımız ve hayatın öncelikli gündemi ekonomik mücadele olduğunda, anne babalık da iş hayatındaki sert ve rekabetçi üsluba bürünüyor. 

Kemal Sayar, Yavaşla

Yavaşlamak... İşte anahtar kelime bu. Hem zihin sağlığımızı hem de ruh sağlığımızı gözetmek istiyorsak yavaşlamayı denemeliyiz. Yemek yerken, seyahat ederken, sohbet ederken, düşünürken, konuşurken, seviyorken, öfkeleniyorken... Hayatın her alanında bunu yapmalıyız. Bunun için şehirden ve şehrin gürültüsünden uzaklaşmak gerektiğini düşünüyorum. Bu yaz planladığımız tatil ve seyahatleri çeşitli sebepler yüzünden gelecek yıla ertelemek zorunda kaldık. Bu tatil planının iki parçası "Mersin - Silifke - Erdemli" ve "Amasya Borabay Gölü". Özellikle Borabay Gölü kıyısına kurulan Bungalov tarzında ahşap evler çok hoşumuza gitti. 

Bugün Haziran'ın ilk günü. Bu yazı ise Haziran'ı karşılayan ilk yazı oldu. Hava tahminlerine göre bu ay da Sivas yağmurlu olacak. Uzun yılların ortalamasına göre bu yılın ilk beş ayı çok bereketli geçti. Hatta Suşehri ilçemizde bulunan Kılıçkaya Barajı tamamen dolmuş durumda. Bu yağmurlar tabiatı ve toprağı tazelediği gibi umarım bizlerin de tazelenmesine yardımcı olur. Gerçekten de öyle değil mi? Yağmur sonrası ıslak toprağın kokusu hepimize iyi gelmiyor mu?

Paylaş:  

0 Yorum:

Yorum Gönder

Bloguma ziyaretiniz için teşekkür ederim. Bu içeriği beğendiyseniz paylaşabilir, yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz. Yeniden görüşmek ümidiyle...