2 Aralık 2022

Durum Raporu /onsekiz

Bir süredir ihmal ettiğim, kenarda beklettiğim işlerim üzerine yoğunlaşmak istiyorum. Eğitim Yönetimi alanında yaptığım tezli yüksek lisans programında ikinci sınıfa geçmiştim. Fakat Eğitim Bilimleri Enstitüsüne henüz bir tez önerisi sunamadım. Bir işin en zor yanı o işe başlamaktır. Fakat bu başlangıç soru işaretleri ve belirsizlikler ile doluysa iş daha karmaşık ve zor hale gelebiliyor. Bu anlamda tez konum hakkında bir karara ulaşıp, çalışmalarıma bir an önce başlamam gerekiyor. Bunun için alanımda daha önceden yazılıp yayınlanmış olan çalışmaları ve yüksek lisans tezlerini bilgisayarıma kaydedip bir tez koleksiyonu oluşturdum. Bu tez koleksiyonunda ele alınan, üzerinde çalışmalar yapılan konuları ise bir kenara not ettim. Çalışmamın daha önce üzerinde çalışılmamış bir konu olmasına özen gösteriyorum. Çünkü Eğitim Yönetimi alanına bir katkı sunabilmem için bu şart. Var olan bir olgu üzerinde okul yöneticilerinin tutum ve görüşlerini araştırmayı hedefliyorum. O halde tek sorun şu: Araştırmama konu olacak olguyu nasıl belirleyeceğim. Bunun için ise günceli takip etmek gerekiyor. Bilimsel makalelerin yayınlandığı dergileri takip edip, günümüzde Eğitim Yönetimi alanında neler üzerine çalışılıyor, bunun farkında olmak gerek. Bilimsel araştırma yöntem ve teknikleri konusunda da çeşitli yayınları takip edip, yardımcı videolar üzerinden yöntem ve teknik alanında kendimi daha fazla geliştirmeye gayret ediyorum. Umarım içimdeki bu istek ve heyecan çalışmamın sonuç bölümüne kadar devam eder.

Üzerinde çalıştığım bir şiirim var. Son haftalarda yöneldiğim Rus edebiyatının bu şiirin şekillenmesinde faydası oldu. Gogol'un Petersburg hikayelerini okudum. Hatta Gogol'un bu hikayeleri üzerine de bir yazı kaleme almaktayım. Yakında bu yazıyı sizlerle paylaşacağım. Edebiyattan söz etmişken, dil bilgisi ve Türkçenin doğru kullanımı konusuna da değinmek istiyorum. Türkçenin doğru kullanımına dikkat çekmek için kurulan bir internet sitesi var. "dahi anlamındaki de" ismindeki bu projenin geliştiricisi Sezer İltekin.
Sezer İltekin tarafından Türkçenin doğru kullanımı konusunda farkındalık yaratmak amacıyla oluşturulmuş açık kaynak kodlu bir web sitesidir. Her Türk'ün anadilini doğru kullanabilmesi gerektiğine dikkat çekmek istiyoruz.
İnternet sitesinde proje bu şekilde tanımlanmakta. Bu arada yılın sonuna yaklaşıyoruz. Artık Aralık ayındayız. Bu ay blogum için bir fihrist çalışması yapacağım. Daha önce 1 Ocak 2022 tarihinde paylaştığım 2021 Fihristi başlıklı yazıyı 2022 yılına uyarlayıp bir kaç farklı bölüm eklemesiyle biraz daha detaylandırmayı düşünüyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bloguma ziyaretiniz için teşekkür ederim. Bu içeriği beğendiyseniz paylaşabilir, yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz. Yeniden görüşmek ümidiyle...