10 Nisan 2022

Durum Raporu /on

Bugün Ramazan ayının yedinci gününü yaşıyoruz. Bu yıl Ramazan ayı benim için geçen yıla nazaran daha rahat geçiyor. Geçen yıl bu zamanlar çok uzak bir yerde çalıştığım için Ramazan ayında, uzun süren oruç süresine karşı daha fazla zorlanmıştım. Fakat bu yıl daha rahatım. Şu sıra havalarda kararsız bir ısıtıp bir üşütüyor. Telefondaki hava durumu uygulamasına göre Nisan yağmurları yakında başlayacak. Hatta uygulamaya göre dün de yağmurlu görünüyordu üstelik gök gürültülü. Fakat gece yarısına doğru çok az yağdı. Bu yüzden, havaların dengesiz olması sebebiyle iftarımızı piknik yaparak gerçekleştirme fikrini bir süre erteledik.

Geçen yıl, iki yetişkin kamp sandalyesi ile orta boy katlanabilir kamp masası almıştım. Arabanın bagajında bulunduruyor, yaz günleri kır gezilerine çıktığımız zaman manzaralı bir yer bulunca hemen sandalyeleri ve masayı kuruyorduk. Piknik sepetimizde de bir şeyler varsa manzaranın daha tatlı bir hal alıyordu. Bir de arabanın CD çalarında hareketli karışık türkülerden bir potpori varsa değmeyin keyfimize. Geçen yıl ki pikniklerimizi, manzaraya karşı içtiğimiz çayları özledim doğrusu. Bunun için yaz mevsiminin gelmesi için sabırsızlanıyorum.

***

Son dönemlerde ilgimi çeken bir durumdan söz etmek istiyorum. Televizyonda çok izlenen dizilerde Müslüm Gürses'e ait eserlerin kullanımı arttı. Romantik bir sahnede ya da bir dram gösterisinde sanatçıya ait şarkıları daha çok duyar olduk. Toplumun dinlediği müzik türlerine ve eğilimine baktığımızda 70'li yıllarda "pop" ve "anadolu rock" daha çok dinlenen müzik türü olmuş. 80'li yıllar ise "arabesk" müziğin ve kültürün kendisine yer bulduğu bir dönemdi. 90'lı yıllar "pop" müziğin yükseliş yaşadığı yıllardı. Bu yıllarda arabesk türünde eser veren sanatçılar bile şarkılarını pop müziğe yaklaştırmıştı. 2000'lere bakarsak bu yıllarında kendisine has bir müzik tınısı olduğunu görüyoruz. Bana sorarsınız 90'lı yılları Sezenli yıllar olarak niteleyebilirim. Milenyumuna ise Tarkan'lı yıllar dersem yanlış söylemiş olmam.

Gelelim popüler dizilere ve bu dizilerde kullanılan müziklere. Leyla ile Mecnun dizisinden mutlaka haberdarsınızdır. Leyla ile Mecnun dizisinde Ferdi Tayfur'a ve şarkılarına çok yer verilirdi. Zaten Mecnun karakterinin de Ferdi Tayfur'a olan hayranlığı seyirciye gösterilirdi. Ardından Beni Böyle Sev dizisi... Orhan Gencebay'ın Beni Böyle Sev şarkısından mülhem olan dizinin isminden de anlaşılacağı üzere dizinin pek çok melodram içeren sahnesinde Orhan Gencebay'a ait şarkılar kullanılmıştı. Bugüne baktığımızda ise dizilerin melodram sahnelerinde Müslüm Gürses'in şarkılarının kullanıldığına şahit oluyoruz. 

Dikkatimi çeken bir durumdu. Paylaşmak istedim.

***

Bir süredir bilgisayarımın masaüstü ekranında -sağ alt köşede- "Sınama Modu" yazısı vardı. Bu yazı ne anlama geliyordu, sınama modu ne demekti ve bu ileti nasıl kaldırılırdı, bilmiyordum. Araştırdığım kadarıyla sınama modu şunu ifade ediyor: Sınama modu, sürücüleri işletim sistemi tarafından imzalanmamış, onaylanmamış uygulamaların kurulumunun ardında aktifleşiyormuş. Geçenlerde Lenovo P2 için LineageOS kurulumu yaptığımı hatırladım. Bu kurulum için telefonun ve telefon işlemcisinin sürücülerini bilgisayarıma kurmuştum. Demek ki bu sürücüler Microsoft tarafından imzalanmamış. Bu yüzden de bilgisayar sınama modunda başladı. Şu sayfadan çözüm yoluna ulaştım.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bloguma ziyaretiniz için teşekkür ederim. Bu içeriği beğendiyseniz paylaşabilir, yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz. Yeniden görüşmek ümidiyle...