28 Nisan 2021

Aşkar Dergisi'nin 58. Sayısı Çıktı

Aşkar 58
Aşkar 58

Aşkar Dergisi'nin 58. sayısı çıktı. Üç aylık yayın periyodu ile çıkan derginin Nisan - Mayıs - Haziran 2021 tarihli sayısı güçlü bir ses olarak okurunun karşısında. Aşkar Dergisi bu sayısında Şiir, Öykü, Söyleşi, Taarruzname, 10 Pasaj 1 Baraj ve Mesuliyet Meselesi olmak üzere altı bölümden müteşekkil.

Aşkar'ın bu sayısında şiire omuz veren 17 şair görmekteyiz. İdris Ekinci, Mustafa Melih Erdoğan, Hikmet Çamcı, Vural Kaya, Murat Özel, Muharrem Demirci, Abdurrahman Akpınar, Ahmet Emerce, Cumali Yakan, Rahime Kasım, Cihan Adıman, Yasin Fişne, M. Burak Çelik, Çağrı Subaşı, İrfan Dağ, Hüseyin Karacalar ve Özgür Ballı derginin şairleri arasında.

Derginin öykü bölümüne döndüğümüzde 10 sağlam öykü ile karşılaşmaktayız. Hüseyin Ahmet Çelik, M. Fatih Kutlubay, Merve Uygun, Muhammed Şahin, Nurhayat Güngör, Regaib Albayrak, Selim Baki, Sıddık Yurtsever, Veysel Altıntaş ve  Yunus Meşe öykü bölümüne katkıda bulunan yazarlar.

İki güzel söyleşi okurunu bekliyor. İrfan Dağ'ın sorularını yanıtlayan Mehmet Tepe şiire dair düşüncelerini de bizimle paylaşıyor. Bir diğer söyleşide ise Merve Uygun'un sorularını yanıtlayan Mahmut Sami Yıldız ilk kitabını konuşuyor ve buradan hareketle edebiyat izleğini okuruna sunmaya çalışıyor.

Taarruzname'de dikkatimizi çeken üç isim var. Osman Özbahçe, Özgür Ballı ve Abdurrahman Akpınar. Özgür Ballı, Bence başlıklı yazı dizisine bir yenisi daha ekliyor. Abdurrahman Akpınar "Eksik Borç" serlevhalı yazı dizisinin ilk yazısında Türkiye ve Türk şiiri arasındaki muhataplığı okurla paylaşıyor.

10 Pasaj 1 Baraj ise bildiğimiz gibi. Ümit Çiçekli'nin ve Çağrı Subaşı'nın çeşitli edebi metinlerden ve kitaplardan seçki halinde okuru ile paylaştığı 10 pasaj üzerine sağlam ve samimi yorumlarını keyifle takip etmekteyiz.

Bu sayıda Hasan Bazı ve Mehmet Raşit Küçükkürtül'ün metne döktüğü bir İsmet Özel konuşması var. İsmet Özel'in 17 Kasım 2011 tarihinde Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi'nde "Şiir Kaymak Bağlarsa" serlevhası altında verdiği konuşmayı okumaktayız.

Veysel Altuntaş ve İsmail Karakurt Mesuliyet Meselesinde okurunu bekleyen yazarlar arasında.

Aşkar 58 dedi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bloguma ziyaretiniz için teşekkür ederim. Bu içeriği beğendiyseniz paylaşabilir, yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz. Yeniden görüşmek ümidiyle...