4 Temmuz 2013

, , ,

İzledim: John Q

John Q filminden bir kare

Geçen akşam... Yorgun bir günün sonunda uyumadan önce ne yapsam diye aranırken film izlemenin iyi bir tercih olabileceğini düşündüm. İzlemek için sıraya koyduğum filmlerin listesine göz atarken dikkatimi, Denzel Washington'nın başrolde olduğu John Q isimli film çekti. 2002 yılında gösterime giren film dram türünde çekilmiş ve IMDB'den 6.8 puan alarak kaliteli bir yapım olduğunu göstermiş.

Kahramanımız'ın adı John Q Archibald. Bir fabrikada tam zamanlı olarak çalışan ve ailesine gerçek bir baba olmaktan başka bir gayesi olmayan birisi. Henüz 10 yaşında bir oğlu var. Bu şirin çocuk Amerikan Futbolu oynuyor ve vücut geliştirmeyle ilgileniyor. Yaşıtlarına göre kasları ve kemikleri biraz iri sayılabilir. Bir hafta sonu 10 yaşındaki Mike'nin maçı vardır. Aileler tribünlerde yerini almış ve herkes kendi oğluna destek vermektedir. Bu sırada Mike saha koşarken bir anda yere yığılır. John Q hemen Mike'i en yakın hastaneye götürür. En yakın hastane bir özel sağlık kuruluşudur.

Yapılan tetkikler neticesinde Mike'nin kalbinin yaşıtlarına göre 3 kat daha büyük olduğu anlaşılır. Ve yaşaması için tek çare yeni bir kalbin Mike'nin yorgun vücuduna nakledilmesidir. John Q, Kalp Cerrahisi Bölümü Başkanı olan profesör ile görüşür. Hastane müdürü ile görüşür. John Q Mike'nin tedavisi için ne gerekiyorsa yapılmasını ister. Ancak ortada ciddi bir sorun vardır. John Q'nun yıllardır çalıştığı fabrika John'nun sağlık sigortasını tam zamanlı sözleşmeden yarı zamanlı sözleşmeye düşürmüştür. Bu da şu anlama gelmektedir. Yarı zamanlı bir sağlık sigortası basit hastalıkları karşılar. Böylesi bir kalp naklini karşılayamaz. Sorun şu ki, Mike'nin kalbi bir anda üç kat daha fazla büyümemişti. Mike üstelik 2 yaşından beri düzenli periyotlarla sağlık taramasından geçirilen bir çocuktu. Her defasında sağlıklı olduğu söylenmişti. Bunun nedeni ise yarı zamanlı bir sağlık sigortası basit tahlilleri ve araştırmaları kapsıyor. Ayrıntılı tahlilleri ve araştırmaların ücretini kapsamıyor. Nihayetinde John Q herşeyini satıp 22.000 $ biriktirebilmeyi başarmıştır. Bu parayı hastane yönetimine vermiştir. Fakat organ naklinin maliyeti 250.000 $ olmakla birlikte bağış sırasına isim yazdırabilmek için 75.000 $ gibi çok ciddi bir paraya ihtiyaç duyulmaktadır. Birkaç gün sonra hastane yönetimi John Q'nun parayı ödeyememesi yüzünden Mike'ı evine göndermeye karar verir. Mike hastaneden ayrılırsa birkaç gün için ölecektir. John Q ise son çare olarak hastaneyi rehin almakta bulur.

Bu noktadan sonra filmde müthiş bir duygu patlaması yaşanıyor. John Q'nun tek istediği küçük oğlunu bağış sırasına yazdırabilmek idi. Fakat parası olmadığı için oğlu ölebilirdi. Hastanedeki çalışanları ve bir düzine hastayı rehin alan John Q'nun istekleri bir türlü karşılanmaz. Kalp cerrahı olan profesörde rehineler arasındadır. Bunun üzerine oğlunun hayatını kurtabilmek için kendi kalbini oğluna vermek ister. Profesör başta bunu kabul etmese de neden sonra kabul eder. Bu noktadan sonra filmin en önemli yeri, en özel yeri sahneleniyor. Daha fazla spolier vermek istemiyorum. Beni ağlatan bir filmdi.

Amerikan sağlık politikalarını birebir yansıtan bu film gerçek bir hayat hikayesinde alıntılanmış olup, Denzel Washington'un oyunculuk performansı zirvededir.
Paylaş:  

0 Yorum:

Yorum Gönder

Bloguma ziyaretiniz için teşekkür ederim. Bu içeriği beğendiyseniz paylaşabilir, yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz. Yeniden görüşmek ümidiyle...