31 Mart 2014 Pazartesi

Avira Antivir + ZoneAlarm + Google Chrome

Gelişen teknoloji ve sürekli büyüyen internet dünyası farklı sorunları da beraberinde getirmekte. Ülkemizde yaklaşık 17 milyon internet abonesi ve bunun üç katı civarında da aktif bilgisayar kullanıcısı var. Hâl böyleyken yaşantımızın önemli bir bölümünü sanal kimliğimize ayırıyoruz. Nasıl ki gerçek yaşantımızda güvenlik ihtiyacı içerisindeysek, sanal yaşantımızda da güvenlik ihtiyacı içerisindeyiz. Sanal dünyadaki güvenlik ihtiyacımızı karşılayabilecek farklı çözümler mevcut.

Antivirüs, ama hangisi?

Bu çözüm yollarının en başında antivirüs yazılımları gelmekte… Ücretli veya ücretsiz yüzlerce antivirüs yazılımı var. Bir bilgisayar ve internet kullanıcısı için olmazsa olmazların başında yer alıyor. Peki, bir antivirüs programı satın almalı mıyız yoksa ücretsiz antivirüs programları işimizi görecek kapasitede mi? Tecrübelerime dayanarak söylüyorum, bir ev kullanıcısı iseniz güvenlik yazılımlarına para harcamanız mantıklı görünmüyor. Ünlü yazılım şirketlerini incelediğimizde aynı güvenlik yazılımının ücretli veya ücretsiz versiyonlarında önemli derecede bir fark yok. Hatta hiç fark yok… Antivirüsler arasında bir karşılaştırma görmek istiyorsanız av-test.org sitesini inceleyebilirsiniz.
Benden bir antivirüs önerisi isterseniz eğer, kesinlikte Avira derim. Avira Antivir’in ücretli ve ücretsiz iki versiyonu var. Biraz önce de dediğim gibi ücretli versiyonundaki algılama ve anlık koruma hassasiyeti ile ücretsiz versiyonundaki algılama ve anlık koruma hassasiyeti birebir aynı. Elbette ücretli versiyonunda öne çıkan ekstra özellikler mevcut. Fakat bu ekstra özellikleri birkaç sihirli dokunuşla kapatmak çok kolay.

Peki Avira Antivir Free, sistem kaynaklarını ne kadar tüketiyor? İşte sonuçlar…

HDD'de bütün güncellemeler ile birlikte 282 MB alan kaplıyor.
Avira Antivir stabil durumda 2.5 MB kaynak tüketiyor.

Avira Antivir tarama yaparken 78 MB kaynak tüketiyor.

ZoneAlarm, sırada güvenlik duvarı…

Eskiden beri süregelen genel bir kanı vardı. Avira’nın ürettiği güvenlik yazılımları sistem kaynaklarını hayli zorlar, derlerdi. Bu kanının biraz haklılık payı vardı. Fakat Avira Antivir’in sistem kaynaklarına ne kadar insancıl davrandığını biraz önce gördük. Avira Antivir’e bir eleştiri getirecek olursam, şuan kullandığım sürüm Free Edition olduğu için, bahsettiğim gibi bir takım kısıtlamalar var. Örneğin dikkatimi çekenlerin başında Avira Antivir’in Windows Güvenlik Duvarını bünyesine bütünleştirmesi. Windows güvenlik duvarını kullanıyor olması bir handikap. Bunun için ayrıca bir güvenlik duvarı kurmak gerekiyor. Avira Antivir ile mükemmel bir uyum içerisinde çalışan birkaç tane güvenlik duvarı var. Bunların arasında Firewall sektörünün amiral gemisi olan ZoneAlarm gelmekte… ZoneAlarm’ın 2014 sürümü artık eski sürümleri gibi sistem kaynaklarını yormuyor. Eskiden de yormuyordu, lakin düşük özellikteki bilgisayarlar için biraz hırpalayıcı olduğunu söyleyebilirdik.

Google Chrome ve Avira ahengi…

Bu muhteşem ikili sayesinde artık internet ortamında güvenle gezinebiliriz. Yine de birkaç küçük dokunuş yapmaya gerek var. Bildiğiniz gibi internet tarayıcılarında da güvenlik açıkları olabiliyor. Çoğu antivirüs yazılımı hiç şık durmayan araç çubukları ile bu güvenlik dokunuşlarını yapmaya çalışıyor. Avira’da bunlardan birisi. Size şunu tavsiye edebilirim. Avira ile birlikte gelen Avira Toolbar’ı Denetim Masası > Program Kaldır yolunu kullanarak uninstall yapın. Bu araç çubuğu Chrome’nun açılış süresini hayli düşürmekte. Chrome’nun uygulama mağazasında Avira Browser Safety isimli mükemmel bir uygulama var. Bu uygulamayı tarayıcınıza entegre etmenizi tavsiye ediyorum. Avira Browser Safety sayesinde Google Chrome ile gezinmek daha da güvenli bir hal alıyor. Virüslü sitelerin adreslerini gördüğünde siz adrese tıklamadan virüslü olduğunu görebilmeye imkan vermesi çok iyi.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder