16 Nisan 2013 Salı

İzledim: Sevmek Zamanı


1965 yapımı siyah-beyaz Metin Erksan filmi. Türk Sineması'nın en iyi filmlerinden birisidir. Kült filmler kategorisindedir. Geçenlerde Fars Edebiyatı'nda "Sûrete Aşık Olma" temasının işlendiği hikâyeleri araştırıyordum. Bu araştırmadan hareket ile bihaber olduğum bir filmi keşfetme fırsatım oldu. Filmi adı Sevmek Zamanı idi. Evvelinde, filmi izlemeden önce klasik bir Yeşilçam Melodramı izleyeceğimi düşündüm. Fakat filmin akışında yanıldığım için mutlu oldum. Film, çekildiği dönemde, alışılagelmişin dışındaki sinema anlayışı, konusu ve konuyu ele alma biçimi nedeniyle dağıtımcı bulamadığından gösterime girememiştir. Gişesi olmayan, gösterimi yapılmayan bir film... Bundan 6 sene önce kültür bakanlığı tarafından restore edilip DVD halinde satışa sunuldu.

İki karşı cins arasındaki bağı cinsellikten arındıran ve aşk mefhumuna ruhanî bir bakış açısı getiren Sevmek Zamanı'nda; boyacılık mesleği ile hayatını idame ettiren Halil ve ustası bir villanın tamiratını üstlenmişlerdir. Filmin esas karakteri olan Halil villayı boyarken duvarda bir kadın resmi görür. Ve "resme" aşık olur. Filmin akışı bu noktada başlamakta. Filmin devamını anlatmayacağım. Zira izlemenizi istiyorum. Fakat filmin senaryosundan küçük parçalar vermekte bir sakınca görmüyorum.

Halil: Resminle benim arasındaki bir durum seni ilgilendirmez. Ben senin resmine âşığım.

Meral: İyi ama âşık olduğun resim benim resmim. İşte ben de buradayım söyleyeceklerini dinlemeye geldim.

Halil: Resmin sen değilsin ki? Resmin benim dünyama ait bir şey. Ben seni değil resmini tanıyorum. Belki sen benim bütün güzel düşüncelerimi yıkarsın.

Meral: Bu davranışların bir korkudan ileri geliyor.

Halil: Evet, bir korkudan ileri geliyor. Bu korku sevdiğim bir şeye ebediyyen sahip olmak için çekilen bir korku. ben senin resmine değil de, sana âşık olsaydım ne olacaktı? Belki bir kere bile bakmayacaktın yüzüme. Belki de alay edecektim sevgimle. Halbuki resmin bana dostça bakıyor. iyilikle bakıyor ve ebediyyen bakacak.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder