17 Ocak 2013 Perşembe

Panorama

Mutluluğum deklanşöre gülümsemek kadar kısaydı. Yüzümdeki o bir anlık tebessüme neler sığmadı ki... Unutamadığım, unutmaya kıyamayacağım bir lahza. Üstelik bunun hikayesi de var. Kimseye anlatmadığım bu hikayeyi şimdi sana anlatıyorum.

Pencereme kadar uzanan söğüt ağacının dallarındaki hışırtı ile uyandım. Serin bir gündü, bir Eylül sabahı. Eylül'ün 26'sı. Üniversite hayatımın daha başı sayılır. Sivas gibi bir memleketteyim. Soğuk daha şimdiden göz kırpıyor bize. Belki de "üç yıl" sürecek bir suskunluğa kendimi yeni yeni hazırlıyorum. Günlerim falan yerde filan şiiri yazarak geçiyor. Şiir dediğime bakmayın, edebiyatçı değilim. Hasıl-ı kelam, bir vakit sonra gönlümde karıncalanmalar oldu. Şöyle sol tarafıma yakın bir tarafta tarif edemediğim bir şey koptu.
• • •
Bundan 15 sene önce... Babam, Canon marka bir fotoğraf makinesi alıp eve geldiğinde bende bir bayram sevinci başladı ki, sorma. Sağını solunu kurcalıyor, pil yuvalarına incecik parmaklarımı sokuyordum. Annem, pillerini yerleştirip karşıma geçti. "Peynir de bakalım" dedi. Neden diye sordum. Cevap vermedi. Ben "peyniiirrr" derken fotoğraf makinesinden büyük bir ışık çıktı. Gözlerim kamaştı, anneme sarıldım. "Hani nerde resim?" dedim. "Pozlar bittikten sonra resimleri alacağız." dedi. Tam iki ay bekledim o resim için.

O resimde benim masumiyetim saklıydı. Annemin peyniri vardı o resimde. Siyah beyaz bir mutluluk vardı. O fotoğrafta sonsuza kadar gülecek bir çocuk vardı.
• • •
İşte bu yüzden O'nu her her gördüğümde içimden "peyniiirr" demek geliyor. Ne zaman gözleri gözlerime değdiğinde bir deklanşör sesi duyar gibi oluyorum. İşte tam da o anda, gözlerin gözlerimde iken, annemin o siyah beyaz fotoğraf makinesi, yüzümdeki tebessümü ölümsüzleştirsin istiyorum.

Anlatacak çok şey var. Ama kelimeleri ziyan etmeyelim. Dedim ya, benim mutluluğum deklanşöre gülümsemek kadar kısaydı. İnanır mısın, 15 yıl önceki gibi "peyniiirrr" diyebilmeyi çok isterdim. Ne yapalım, gidenin de kalanın da gönlü hoş olsun...

2 yorum:

 1. Kardeş yazının başlığı öyle olmayacak.
  Doğrusu "Panorama" . Sadece bir yanlışlığı düzeltmek için yazdım amacım çok bilmişlik değil kesinlikle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nazik ihtarınız için teşekkür ederim. Muhabbetle :)

   Sil