9 Kasım 2012 Cuma

İngilizler tarihi ile yüzleşirken

Milli tarihinin temelini sömürgecilik anlayışının oluşturduğu bir ulus, İngilizler... Hatırlayalım, Afrika’nın sömürgeleşmesinde İngiltere’nin payı çok büyüktü. Sömürge faaliyetleri tüccarlar tarafından kurulan şirketler vasıtasıyla yürütüldü. Bu şirketler gittikleri yerlerde toprakları kendi üzerlerine alarak savaş ve barış yapma yetkisine sahip idiler. Devlet tarafından yetkilerle donatılıp bireysel devlet görünümü aldılar. İngilizler daha çok Portekiz sömürgeleri üzerinde genişlediler. Hindistan’a gelip Portekizlilerin elinden kıyı bölgelerini aldılar. İngiltere’nin Afrika’dan aldığı topraklar: İngiliz Somalisi, Mısır, Nijerya, Uganda, Kenya, Bechuanaland, Rodezya ve Nysaland’dır.

Dünyada 192 tane ülke var. Bu ülkelerden kimisi dünyayı yönetmekte iken kimisinin ulusal bir ordusu dahi yok. Dünyadaki 192 ülkeden sadece 22'sinin tarih içinde hiçbir dönem İngiliz sömürgesi altında yaşamadığı ortaya çıktı. Diğerleri ise, bir süre de olsa İngiliz sömürgesi oldu.

Küçük bir matematik hesabı yapacak olursam, İngilizler dünyanın %90'nını işgal etti şimdiye kadar. İngiliz tarihçi Stuart Laycock'un yeni yayınladığı "All the Countries We've Ever Invaded: And the Few Never Got Round To" (İşgal Ettiğimiz Tüm Ülkeler: Ve Hiçbir Zaman Ayak Basamadıklarımız) adlı kitabında, tarihleri boyunca İngiliz sömürgeciliği altında yaşamamış 22 ülke şöyle sıralandı: Andora, Belarus, Bolivya, Burundi, Orta Afrika Cumhuriyeti, Çad, Kongo Cumhuriyeti, Guatemala, Fildişi Sahillleri, Kırgızistan, Liechtenstein, Lüksemburg, Mali, Marshall Adaları, Monaco, Moğalistan, Paraguay, İsveç, Tacikistan, Üzbekistan, Vatikan ve Sao Temo Adaları.

Tarihçi Stuart Laycock'un bir İngiliz olmasına rağmen tarihi ile yüzleşmesi bizlere göstermiştir ki, artık Batı Adamı ellerindeki kanı görebilmekte. Somali'de açlıkta ölen çocuklardan, Bosna'da katledilen insanlığa kadar geniş bir coğrafyada günahlarını görmeye başladı. Peki İngiliz tarihçi nasıl oldu da, kendi ülkesinin işgal ettiği bölgeler, ülkeler hakkında bir kitap çıkardı. Bunun hikayesi de bir o kadar garip. İngiliz Tarihçi kitabının başlangıcında şöyle anlatıyor... "Ben sadece 11 yaşındaki oğlu Frederick'in "İngilizler kaç ülke işgal etti" sorusuna cevap aradım."

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder