17 Ağustos 2012 Cuma

Ramazan ayını küstürmeyelim, yine gelsin...

Sizi çok seven bir dostunuz sizi ziyaret etmek için kilometrelerce yol katetse ve yanında çok sevdiğiniz hediyeler ile gelse, siz o dostunuzu evinizde misafir etmez misiniz? Saygıda ve ağırlamada kusur etmemek için azami derecede dikkatli davranmaz mısınız?

Evet kıymetli okurlarım... Biraz önce verdiğim temsilden de anlayacağınız üzere her yıl bizleri ziyaret eden ve bizler için çok kıymetli hediyeleri de yanında getiren bir dostumuzdan bahsedeceğim. Mukaddes ayların sonuncusu olan Ramazan ayından bahsediyorum. Bu mübarek ve kutlu zaman diliminin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Bu akşam son defa teravih namazını eda edeceğiz ve son defa sahuru idrak edeceğiz. Bütün bir yıl özlem ile beklediğimiz aziz dostumuz artık veda için hazırlıklar yapıyor. Şimdi bir düşünelim. Ramazan ayını evlerimizde misafir ederken O'na saygıda bir kusur ettik mi? O bizler için 11 aylık mesafeden geldi ve bizlere sayısız hediye getirdi. Biz O'nun için ne yaptık. Mesela, Ramazan ayında Kur'an-ı Kerim ile alakadar olduk mu? Allah'ın mukaddes kelamını ve kullarına verdiği mesajı okuduk mu? Namazlarımızı düzenli olarak kılabildik mi? Akrabaya, yetime, düşküne, mazluma ne kadar yardım edebildik? Velhasıl kelam, bu kutsi ayda Allah adına, Allah'ın rızası için ne yapabildik...

Kıymetli kardeşlerim... Zannediyorum Ramazan ayı bizlere kırıldı ve incindi. İtiraf edelim ki Ramazan ayı ile yeterince alakadar olamadık. Belki O'nun kalbini kırdık. Mesela, her akşam televizyon izlemek yerine o vakti Kur'an-ı Kerim'e ayırmadık. Ya da teravih namazı kılmak çoğu kimseye zor geldi. Kimilerimiz ise yaz günlerinin uzunluğunu ve havaların sıcaklığını bahane ederek Ramazan ayını kapısından kovdu. Kimileride evlerinde misafir etti ama sürekli "neden geldin ki" der gibiydi ve gitmesi için gün saydı.

Muhterem okurlarım... Bizler nasıl ki misafirimize iyi davranıyorsak, O'nu en güzel şekilde ağırlayıp rahat etmesi için elimizden geleni yapıyorsak; Ramazan ayınada yapmalıydık. Kim bilir belki de küsmüştür bizlere... İşin doğrusu, birisi sizi kapısından kovsa siz daha ziyarete gelir misiniz, hediyeler getirir misiniz? Sözün özü, Ramazan ayını küstürmeyelim, yine gelsin.

1 yorum:

  1. Allah bu bu ramazan ayını da bizlere hayırlısı ile nasip etti.Şükür edelim ve ramazanı sadece bir ay değil her ay yaşayalım.

    YanıtlaSil