18 Ağustos 2012 Cumartesi

Hürriyet'ten iftar menüsü: Şaraplı Tavuk Izgara

Bu ülkenin en büyük gazetelerinden birisi... Kendi tabirleri ile Türk basınının amiral gemisi. Manşetlerine aldıklarını ülke gündemine oturtacak kadar tesirli bir gazete. Takındığı laik tutum ile basın camiasında kendisine yer edinmiş ve laiklik hüviyeti ile tanınmış. Gün gelmiş Müslüman kadının başörtüsü ile alay etmiş gün gelmiş cuma namazına giden lise talebelerini manşetine taşıyarak "Türkiye laiktir laik kalaacak" sloganları atmış. Bu halkın manevi değerleri ile yıllarca alay etmiş. Bu gazetenin yazarlarından birisi olan E.Ö. bir ramazan sabahı NTV kanalında Türk halkının manevi değerleri ile alay edercesine çayını, kahvesini, suyunu içebilmiş.

Bir gelenek halini alan ve gazetelerimizin bir köşesinde yer bulan -ev hanımlarına kolaylık sağlamak maksadı ile- iftar menüsü bölümlerini bilirsiniz. Bazen takvim yapraklarının arkalarında da görmüşsünüzdür. Günün iftar menüsü başlığı ile ev hanımlarına akşama ne pişireceği konusunda yardımcı olan bu uygulamaya sahip gazetelerden birisi de Hürriyet... Lakin bu rezil gazetenin okuyucusuna verdiği tarif şöyle,

Yemek Adı: Baharatlı Tavuk Izgara
  • 1.5 kg kemiksiz but
  • Terbiyesi için 4 çorba kaşığı sıvı yağ
  • 8 çorba kaşığı beyaz şarap
  • 1 diş sarımsak, 1 adet ortaboy soğan
  • Yarım çay kaşığı tarhun / biberiye
Hürriyet gazetesinin Çukurova bölge ekinde yer alan bu yemek tarifini ramazan ayında iftar menüsü olarak okuyucuya sunması, bu gazetenin halkımızın manevi değerleri ile alay ettiğinin göstergesidir. Sizleri bu ve bunun türünden gazeteleri almamaya davet ediyorum. Aydın Doğan ve ekibinin gerçek yüzlerini bir kez daha gördüğüm için mutlu oldum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder