25 Haziran 2012 Pazartesi

2012 Avrupa Futbol Şampiyonası #2

İzlenimlerin ve Yorumlarım #2
Çeyrek final karşılaşmalarını geride bıraktık. Bazen seyir zevki yüksek maçlara şahit olduk bazende bitse de gitsek dediğimiz anlar yaşadık. Ama şöyle bir gerçek var ki eski dünya takımlarının hakimiyeti bitmekte... Bir zamanlar dünya kupasını kaldıran Fransa bugünlerde oturmamış ve takım olgusunun gerekliliklerini yerine getirememiş oyuncular ile maç kaybetmeye mahkum olarak sahaya çıkıyorlar.

Çeyrek Final Maçlarının En İyi Takımı: ALMANYA

18 Haziran 2012 tarihli yazımda grup maçlarının analizini yapmıştım. Bu tetkiklerin neticesinde gördük ki turnuvanın en ciddi favorisi... Çeyrek final karşılaşmasında Yunanistan ile eşleşen Almanya deyim yerindeyse "nefes bile aldırmadı". Sürekli tempolu ve atak futbolunun neticesinde 4 gol atmayı başardı. Oyunda gerek teknik bakımdan gerekse fiziki bakımdan farkedilir bir güç farkı vardı. Yunanistan'ın umutlarını bağladığı oyuncuları sahada varlık gösteremedi.

Çeyrek Final Maçlarının En Kötü Takımı: FRANSA

Yazımın hemen başında biraz Fransa'ya değinmiştim. İspanya karşısında mücadele veren Fransa resmen ezildi. İşind doğrusu birazda Fransa'ya tarihi anlaşmazlığımız gereği elenmesini istiyordum. Fakat bir zamanların en güçlü dünya ekibini bu denli yerlerde sürünüyor görmek gerçekten hayret verici. İspanya'nın paslaşmaya dayalı futbolu karşısında çaresiz kalan, şu maç bitsede evlere dağılsak havasında olan Fransa çeyrek final maçlarının en kötü takımı.

Çeyrek Final Maçlarının En İyi Oyuncusu: CRISTIANO RONALDO

Yine takımını sırtladı. Portekizi yarı finale yükseltti. Grup maçlarında eleştirdiğimiz Ronaldo çeyrek final maçlarının en iyi oyuncusu oldu. Çek Cumhuriyetine karşı takımının tek golünü atan yıldız oyuncuyu, Çek savunması durdurmakta aciz kaldı. Hızına, fiziki üstünlüğüne ve tekniğine erişelemeyen Ronaldo yarı final maçında ne yapacak gerçekten merak ediyoruz?

Özel Parantez Açıyoruz: İTALYA

İtalya, çeyrek finalde İngiltere ile karşılaştı. Maça her iki takımda istekli ve hucum anlayışında başladı. Ancak ilk 70 dakikadan sonra İngiltere İtalya karşısında tutunamadı. İtalya'nın atakları karşısında sürekli defans hattını müdafa etmek için uğraş veren İngiltere maçı penaltılara kadar taşısada penaltılarda hakeden takım olan İtalya galip gelmeyi başardı. Bu maçın yıldız oyuncusu Juventus'lu orta saha A. Pirlo idi. Takımın beyni konumunda olan oyuncu pasları ve orta sahayı yönetimi ile göz doldurdu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder