18 Haziran 2012 Pazartesi

2012 Avrupa Futbol Şampiyonası #1

İzlenimlerin ve Yorumlarım #1

Futbola az çok ilgi duyan birisiyim. Bu sebepl ile 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası'nı büyük bir keyif ile takip etmekteyim. Şu sıcak yaz günlerinde, akşam serinliği ile beraber biraz çerez ve soğuk içeçecek ile takip ettiğim turnuva hakkında ilk izlenimlerimi ve yorumlarımı paylaşmak istiyorum. Bazen sıkıcı ve yavaş tempolu -mutlak savunma anlayışında- takımların maçları olsa da genel itibari ile seyir zevki yüksek karşılaşmalar izledik.

Grup Maçlarının En İyi Takımı: ALMANYA

Almanya denince akla ilk gelen kavramların başında disiplin, takım ruhu, azim ve çok çalışma gelmektedir. Neredeyse bütün turnuvalarda iddialı takımlar arasında gösterilen Almanya yine şaşırtmadı. Grup maçlarında üçte üç yaparak ölüm grubunu lider bitirebilmeyi başardı. Baskılı ve akıcı futbolun yanında katı defans anlayışını da elden bırakmayan Almanya turnuvanın ciddi favorilerinden...

Grup Maçlarının En Kötü Takımı: HOLLANDA

Son dünya kupasında final oynayarak, futbolda Hollanda ekolünün hala canlı olduğunu ispatlayan bir takımdı. Dünyanın en iyi liglerinde üst düzey takımlarda forma giyen yıldız futbolcuları vardı. İki yılda ne değişti bilinmez, ama bilinen bir gerçek var ki turnuvanın en büyük hayal kırıklığı idi Hollanda. Grup maçlarının tamamını kaybetti. Özellikle teknik direktörün takımı yönetemeyişi bunda büyük etkendi. Bireysel yetenekler takımı kurtarmaya çalışsada direkler izin vermedi.

Grup Maçlarının En İyi Oyuncusu: INIESTA

Gerek dahiyane futbol zekası gerek ise tekniği bakımından dünyanın sayılı orta saha oyuncularından. Ancak onu diğerlerinden ayıran en önemli özellik kabiliyetini her ortam ve şartlar altında konuşturabilmesi. Örneğin İtalya'da sayısız gole imza atan İbrahimoviç milli takımda kendisini besleyecek bir orta saha oyuncusu olmadığı için bekleneni veremedi. Ya da diğerleri... Fakat Iniesta yaptığı asistler ve attığı goller ile görevini fazlası ile yerine getirdi.

Özel Parantez Açıyoruz: Cristiano Ronaldo

An itibari ile galaksinin en pahalı futbolcusu. Rekor bir bedel ile Real Madrid'e imza attığı günden bugüne her yıl üzerine koyarak kendisini daha fazla geliştirdi. Ne var ki hep Messi'nin gölgesinde kaldı. Euro 2012'de ilk golünü dün akşam Hollanda'ya karşı oynanan maçta attı. Bu gol ona bir ilki de getirdi. Dünyanın en büyük beş turnuvasındad gol atmayı başaran tek futbolcusu oldu. Grup maçlarının ilk ikisinde kendisinden bekleneni veremedi. Kaçırdığı mutlak gol pozisyonları taraftarları çileden çıkardı. Özellikle Danimarka maçında taraftarlar sahaya inmemek için kendisini zor tuttu. Fakat dün Hollanda'ya karşı oynanan maçta bütün insiyatifi kendi üzerine alıp takımına çeyrek final biletini tek başına aldı. Belki de bütün kariyerinin en iyi maçını çıkardı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder