3 Mart 2012 Cumartesi

Alternatif çözüm önerileri-9

"Kitap Okuma Kültürü" nasıl kazanılır?

İnsanın özgür bir birey haline gelebilmesi için mutlaka okuması gerekir. En iyi kültürlenme kitap okuyarak gerçekleşir. Okuma hadisesini yaşamına yerleştiren insanın düşünebilme, sorgulayabilme ve eleştirebilme gibi özelliklerinde ivmeli bir artış gözlenir.

Muassır medeniyetler seviyesine ulaşmamız ve bu medeniyetin nedirini dünyaya haykırmamız için kitap okumak zorunlu bir mecburiyettir.

Ne fayda ki, ülkemiz insanında "kitap okuma kültürü" yok. Bunun başlıca nedenleri;
 • Her akşam evlerimizde misafir ettiğimiz dizilerin kitaplara göre daha cazip gelmesi
 • Haberi gazeteden okumak yerine televizyondan izlemenin daha kolay olması
 • Bir sinema filminin uyarlandığı kitabı okumak yerine direk filmine gidilmesi
 • Futbol kültürümüzün "kitap okuma kültürü"nden daha baskın gelmesi
 • ...
Velhasıl kelâm, herşeyin kolayına kaçıyoruz. Kitap okumak emek isteyen bir uğraş olduğu için nefsimize pek uymuyor. Filmi varken neden kitabını okuyayım ki... veya haber kanalları varken neden gazeteye para vereyim ki... veya akşam ki derbiyi bırakıp neden o yazarın köşe yazısını okuyayım...

Bu konuda Japonya halkına hayran olmamak elde değil. Japonlar metroda dahi on dakikalık yolculuklarında ellerinden kitabı düşürmüyorlar. Veya işte çalışırken bir öğle arasını kitap okuyarak değerlendiriyorlar. Neden bizlerde kitap okuma kültürüne sahip olmayalım? Ama nasıl... Şimdi birkaç öneri sunacağım.
 • KİTAP OKUMAK İÇİN ZAMANIM YOK
Genelde, insanımıza neden kitap okumuyorsunuz diye sorduğumuz  zaman "zamanım yok" yanıtını verirler. Eğer sizde bu yanıtı veriyorsanız dinleyin.

# Kitap okumak için kendinize küçük boşluklar oluşturun.
# Akşam dizinizi izlemeyin demiyorum. En azından dizinin "özet" kısmını izlemeyin. O arada kitap okuyun.
# Akşam haber bültenlerini yine izleyin. Fakat birbirlerine küfreden insanların şov yaptığı tartışma programlarını izlemeyerek kitap okumak için ayrıca bir zaman oluşturabilirsiniz.
# Pazar günlerinizi bol bol uyuyarak değil de, biraz daha fazla kitap okuyarak geçirebilirsiniz.
# Akşamları facebook benzeri sosyal ağlarda takılmak yerine bu zamanı okumak için değerlendirebilirsiniz.
 • KİTAP FİYATLARI PAHALI
  Bu da diğer bir bahane... Her şeye para buluruz, iş kitap almaya geldiğinde pahalı deriz. Bu sorunu çözebilmek için aşağıya bakın o zaman.

  # Mesela sigara kullanıyorsanız, haftada bir paket daha az sigara tüketerek yeni bir kitap parasını çıkarabilirsiniz.
  # Ya da gün içerisinde yaptığınız fuzuli harcamaları bir kumbarada biriktirip ay sonunda yeni bir kitap almak için yeteri miktarda paraya sahip olabilirsiniz.
  # Yine de kitap için para ayarlayamıyorsanız il halk kütüphanelerinden faydalabilirsiniz.
  • AZ OKUYUN AMA DÜZENLİ OKUYUN
  Sizden günde bir kitap bitirmenizi isteyen yok. Ama düzenli bir şekilde kitap okumaya gayret edin. Ve okuduğunuzun bilincinde olun. Mesela, kendinize bir sınır koyun. Günde en az 5 sayfa kitap okuyacağım diyerek kurallar oluşturun. Neyi niçin okuduğunuzu bilin.
  • OKURKEN DÜŞÜNÜN
  Kitap okuma sırasında kitap ile bütünleşmeniz gerekir. Eğer kitabı anlayarak okumaz iseniz kitabı okumuş sayılmazsınız. Sadece yazan cümleleri bir kez daha tekrarlamış olursunuz. Yazarın hanngi cümleyi ne maksat ile kullandığını ve cümlenin sonucunda hangi yargıya varmak istediğini bilmeniz gerekir. Biz buna "bilinçli okuma" diyoruz.

  ***

  Kıymetli kardeşlerim,
  Türkiye'de yapılan bir araştırmanın sonuçlarını gördüğümde yukarıda ki yazımın ne kadar haklılık derecesi olduğunu bir kez daha anladım.

  Araştırmaya göre, Türk halkı boş zamanlarında televizyon izliyor. Buna göre yüzde 23,7`lik bir bölüm televizyon izlediğini, 19,2`lik kısım ailesiyle zaman geçirdiğini, yüzde 17,8`i ise kitap, gazete, dergi okuduğunu belirtiyor. İller bazında bakıldığında ise Ege Bölgesi`nde yaşayanlar boş zamanlarında ailesiyle vakit geçirmeyi tercih ederken, Güneydoğu Anadolu`nun büyük bir kısmı kitap, gazete ve dergi okuyor. İstanbul ve Ankara`da yaşayanların da boş vakitlerinde televizyon izlediği görülüyor. 

  1 yorum:

  1. Hiçbir şey için bahane değil azizim. Kendini bulduğun bir kitabı okumaya başladığında devamı gelecektir diye düşünüyorum.

   YanıtlaSil