bize bunca sessizliği öğretebilmek için, çok yalnız kalmış olmalı atalarımızdan biri...

24 Şubat 2012 Cuma

Neden Rusya ve Çin Beşar Esad'ı destekliyor?


Suriye'de bir insanlık dramı yaşanmaktadır. Şuan Suriye'de hakim olan rejim ve iktidardaki diktatör lider Beşar Esad yüzünden binlerce sivil yaşamını yitirmiştir. Kendi halkına karşı katliam yapmakta olan Beşar Esad'ı ve yönetimini birçok dünya ülkesi kınamış ve bu akan kanın durması için her hafta başında uyarılarını yenilemiştir. Fakat Suriye'deki bu rejimi ve Beşar Esad'ı destekleyen ülkelerde vardır. O ülkelere göz attığımda iki isim dikkatimi çekmiştir. Rusya ve Çin...

Ama neden? Binlerce masumun katleden bir rejimi ve diktatör lideri niçin desteklemek gerekir? Bu sorunun cevabını bulmaya çalışırken zihnimden birçok teori geçti. Ancak teorilerimin üç tanesi çok önemli idi. Yazımın hemen başında paylaştığım görselde ifade ettiğim üzere bu teorilerimi açıklamak ve izah etmek istiyorum.

TEORİ 1: Rusya ve Çin'deki iç şartlardan dolayı Beşar Esad'ı desteklemek zorunda kalıyorlar.

1. Rusya
Şimdi Rusya'nın iç şartlarını düşünmemiz gerekir.  Rusya'nın Suriye'de siyasi reform ve iyileştirme talebinde bulunan halka destek vermesii, Suriye halkının yanında olması, Rusya'nın Çeçenistan Kurtuluş Hareketi karşısında sergilediği katliamcı tutumu ile çelişecektir. Görüyoruz ki Rusya'nın Çeçen kardeşlerimize vermediği haklarını, taleplerini, Suriye'deki kardeşlerimize verecek yapıda değildir.

2. Çin
Gözlerimizi Uygur Türklerini katleden Çin'e çevirdiğimizde göreceğiz durum Rusya ile birebir aynı özelliktedir. Çin'in Tibet ve Sincan'daki değişim hareketine karşı göstermiş olduğu tutum Beşar Esad'ın halkına göstermiş olduğu tutum ile benzerdir. Sincan ve Tibet'te hak isteyen insanların haklarını teslim etmeyen Çin, Suriyeli kardeşlerimize destek verecek yapıda değildir.

TEORİ 2: Rusya ve Çin'in dış meselelerinden (İran, ABD...) dolayı Beşar Esad'ı desteklemek zorunda kalıyor.

1. Rusya
Öncelikle ABD ve Rusya arasında soğuk savaş döneminden bugüne süregelen bitmeyen bir husumet olduğu aşikardır. ABD'nin Polonya ve Çek Cumhuriyet'i üzerine yapılandırdığı gelişmiş füze sistemleri Rusya için bir tehdit olduğu kadar büyük bir tehlike oluşturmaktadır. Rusya'nın Ortadoğu için planlarına ters düşen bu durum karşısında Suriye kıyılarını kendi tarafına çekebilmek maksadı ile Beşar Esad'ı desteklediği düşünülebilir. ABD'nin İran'dan Avrupalı dostlarına karşı gelebilecek saldırıları bertaraf etmek maksadı ile Türkiye'ye yapılandırdığı üst düzey izleme istasyonları Rusya'da büyük rahatsızlık yaratmış ve ABD'nin hedefinde olduğu görüşü kendisini tekrar hatırlatmıştı. Biraz önce bahsini yaptığımız üzere Polonya ve Çek Cumhuriyet'inin yanı sıra Türkiye'ye de böyle bir sistem kurulması Rusya'nın ABD tarafından ablukaya alınma ihtimalini artırdı. Bölgesinde Rusya'yı destekleyecek güçlü bir ülke kalmadı. Koz olarak kullanabileceği toprak parçalarıda hakimiyeti altından çıktı. Irak, Mısır, Libya gibi Rusya'nın ABD'ye karşı kullanabileceği kaleler düştü. Geriye sadece Suriye kaldı. Suriye'yi kaybetmemek adına Beşar Esad'ı destekliyor olabilirler.

2. Çin
Tekrar Çin'e dönmek gerekirse, Çin'in ABD egemenliğini siyasi ve askeri bakımdan Çin üzerinde baskı yapmasını istememektedir. Bilindiği üzere ABD'nin Hindistan'a askeri ve nükleer desteği bulunmaktadır. Hindistan'daki mevcut siyasi koalisyonu da tesiri altına alan ABD bu bölgede Çin'e karşı bir tehdit oluşturmaktadır. Ayrıca sanayisi için daha fazla enerji kaynaklarına ihtiyacı olduğu için İran'dan petrol ithalatı yasağına katılmayı reddetmekte ve İran-Suriye hattının bozulmaması için çaba göstermektedir.

TEORİ 3: Ülkelerin toplumsal bir hareketi önlemek için Beşar Esad'ı önlemek zorunda kalıyorlar.

1. Rusya
Birinci teorimin birinci bölümünde bahsettiğim üzere Rusya zulmü altında ezilen ve kurtuluşunu arayan Çeçenistan Kurtuluş (Direniş) Hareketinin neden olacağı bir toplumsal hareketin potansiyelini bildiklerinden Beşar Esad'ı desteklemeyip Suriye halkını destekledikleri halde Çeçenlerin seslerini yükseltme hakkı doğacağından Beşar Esad'ı desteklemek zorunda kalıyorlar.

2. Çin
Birinci teorimin ikinci bölümünde bahsettiğim üzere Çin zulmü altında ezilen Türk kökenli kardeşlerimin haklı davalarını bastırmak için Beşar Esad'ı desteklemek zorunda kalmaktadırlar. Aksi halde Tibet ve Sincan bölgesinden başlayarak bütün bölgeyi tesiri altına alacak olan bir isyan haretinin öncüsü olabilir. Çünkü Suriye halkını desteklediği takdirde Ortaasya'daki kardeşlerimizin sesini yükseltme hakları olacaktır. Çin'de bunu engellemek adına Suriye yönetimini desteklemektedir.

13 yorum:

 1. Hocam bunlar boş laf, adam yıllardır iktidar da, kafasına saksımı düştü de durup dururken milleti vurmaya başladı.içerden kışkırtma ve propaganda olmasa bunlar olurmu? Esat ülkesini dış güçlerden korumaya çalışıyor.Biraz mantıklı yorumlar yapın lütfen.çin ve rusya mevzunun farkında olduğu için karşı çıkıyorlar. ırak,mısır, libya, hepsine girdiler, güller açacak dediler, noldu, bir söylesene bana.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ezbere konuşuyorsun. Suriye'de43 yıldır seçimler asker huzurunda açıktan yapılmakta, ikinci parti kurulmasına Suriye Anayasası izin vermediğinden halk "evet"-"hayır" oyu kullanıyor. Şayet açık oylamada hayıra basarsan cezaevine giriytorsun. Bu nedenle akşam oy sonucu %99 evet ile Esad ailesi yine seçildi oluyor.

   Sil
  2. Eyüp Akyuğ adli kişinin yorumu son derece sığ olup meselenin özünden teğet olarak dahi geçmemektedir.Ortada bir BOP projesi vardır.Bu projeye göre ABD ve müttefikleri tarafından 100 yıl boyunca köle niyetine kullanılan ve sömürülen halklar yeniden düzenlenmeli bu halkların ABD aleyhtarlığı sonlandırılmalı idi. Bunun içinde öncelikle bir zamanlar kendi adamları olan Saddam vs. gibileri halk tepelemeden çünkü halk tepelerse anti Amerikancı halkların demokrasisi iş basına gelir ki bu hal ABD nin hiç işine gelmezdi. O nedenle Ortadoğunun gerçek sahibi olan arapları kontrol altında tutmak ve gerçekbir demokrasinin gelişini engellemek için özellikle bu arada Rusya ve Çin'e yakınlaşan ABD işbirlikçisi olmayan Esad gibi Halkının en az %90 nın sevdiği bir lideri de hedef tahtasına oturtarak Suudi Arabistan Kuveyt gibi diktatörleri ise görmezden gelip onların destek babında arkasında durarak Ortadoğuyu kaybetmeme telaşından başka bir şey yoktur.Ancak korkunun ecele faydası varmıdır.HAYIR yoktur.Irakta bugün insanlar SADDAM gibi bir diktatörü mumla aramaktadırlar.Irakın bu insanları dün ABD Irakı bombalarken Amerikancı idiler. ABD nin buraya DEMOKRASİ getireceğini sanmışlardı.Saddam zamanında karınları aç değildi Elektrik su ve eğitim bedava idi. Bugünse bir hırka bir lokmaya muhtaç halde iç savaş nedeni ile ordan oraya göçer olmuşlardır. Irakın muhacir haline getirilmiş halkı bugün Saddama haksızlık yaptıklarını söylemekteler.

   Sil
  3. Size isminizle hitap etmek isterdim. Ben BOP projesini inkar etmiyorum. Ve ortada oynanan oyunları da görüyorum. Lakin ortaya üç tane komplo teorimi izah ettim. Bu manada komplo teorileri de sadece olasılıklardan ibarettir. Kıymetli yorumlarınız için teşekkür ederim.

   Sil
 2. 3 teoride mantıklı
  28 Şubat 2012 02:56 da konuşan arkadaş hiçbirşeyin farkında değil, boş boş yazmış kusuruna bakmayın.

  YanıtlaSil
 3. Benim fikrim Rusya Suriye'ye milyonlarca dolar değerinde silah ve bomba ekimpmanları (uçaklar, tanklar, füzeler vb.) satıp bu durumdan son derece kar ettiği için ve orta doğuda son etkisi altında kalan toprakların da elinden gitmesini ya da ABD yönetimi altına girmemesi için bu direnişi sergiliyor. Şu ana kadar BM güvenlik konseyinde iki tane çözüm önerisi Çin ve Rusya'nın kullandıkları vetolar nedeniyle geçmedi. Diğer üye devletlerin Rusyanın silah satma politikasına karşı çıkınca, Rusyanın kendini savunması CIA, İngiltere ve Fransa Türkiyedeki isyancılara silah satarken iyi olur da ben satınca mı göze batıyor şeklinde olmuştur kabaca. Özetlersek Rusya karını ve orta doğudaki etkisinin devamı için Essad rejimini destekliyor.
  Çin'e gelirsek, Çin Rusyayla resmi bir şekilde ittifak olmasa da ABD'nin artan gücüne karşı oldukları için orta doğu sorunlarında Rusyayı destekliyor. Kendi yaptıkları açıklamaya göre Suriye gibi krizler genelde rejim değişikliğiyle sonuçlandığı için yeni rejimin ileriki dönemlerde Çin'e karşı kullanılabileceği tetirginliğinden buradaki savaşa göz yumuyorlar. Ancak Libya iç savaşında farklı bir tutum sergilediği için bu önerileri bana pek inandırıcı gelmiyor. Elbette Suriyeden ekonomik ve siyasal faydaları vardır, bunu yakın dönemde araştıracam.

  Rusya ve Çin bu tutumlarını sürdürdükleri sürece BM müdahale edemeyecek. Zaten etse de müdahale Amerika liderliği altında olacağı için İran'a ters düşen yeni bir rejim çıkacaktır.

  Yazdıklarımın çoğu kaynaklara dayanıyor, ama benim de fikirlerim var.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sizinle aşağı yukarı aynı tasavvur içerisindeyiz. Yüze yakın komplo ve kaos teorileri yazabiliriz. Lakin hakikat payına isabet edebilir miyim bilemiyorum. Bugün Yasemin Ayaklanmaları ile başlayan bu süreç Suriye'ye kadar dayandı. Suriye'yi sadece Suriye olarak görmek aptallık olacaktır.

   O halde Türkiye ne yapmalıdır, birine güvenmeli midir ve birine güvenecekse o ABD mi olmalıdır?

   Türkiye şu an çok dikkatli hareket etmelidir. Esed'in çenesini jetimiz düşürüldüğünde kapatmalıydı. İş bu hadde gelince hadiseler içinden çıkılmaz bir hal aldı. Türkiye birisine güvenmemelidir. Hele li ABD! Bizim arkamızda olduğunu söyleyen Obama mı bizi koruyacak? Obama kendi askerini çekerken arkasından bir bataklık açma niyetinde... Vaktim dar olduğundan ancak bu kadar yazabiliyorum. Uygun şartlar altında daha yoğun, mücerret bir fikir çatısı altında kucaklaşabilmeyi ümit etmekteyim. Selametle...

   Sil
  2. "Esed'in çenesini jetimiz düşürüldüğünde kapatmalıydı." cümlesini bugün yazıyorsunuz lakin o gün bu işlem hükümetçe yapılsaydı "bizi savaşa çekmek için yapılan tuzaga AKP düştü" diye feryat edecektiniz.

   Sil
  3. Varsayımlar üzerinden hareket ediyorsunuz. Yapılsaydı, edilseydi, olsaydı ifadelerinin peşine peşinen hüküm veriyorsunuz. Vicdan diyorum...

   Sil
 4. esad sonuna kadar haklı. 25 milyon nüfuslu suriye 2 senelik iç savaşta sadece 700 bin mülteci veriyorsa dışarıya. Demek halkın büyük çoğunluğu esadın yanındadır. Burada tek suçlu biziz sınırı açarak herşeyin içine etmekten dolayı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. mülteci olanlar esada karşı, mülteci olmayanlar esada destek veriyor diye yorum yaptığına göre ilk okul öğrencisi falansın anlaşılan.

   Sil
 5. İlk olarak arkadasım 700 bin değil o rakam 2 milyonun ustunde bu bir ikincisi ise kaçanlar kaçmayanlar esadın haklılığını göstermez tamam kişisel konusuyoruz ama saçmalama boyutlarına varmayalım bir diğer konu ise uçağımız dusurulduğunde açıklama yapan putin istenirse konu hakkında herkese geniş bilgi verebilceklerini söyledi bu rusyanın abd ye ve avrupaya gözdağı vermesi ile ilişkilendirilebilir hatta hatırlarsanız suriye uçağı uçaksavar ile dusurduk dedi yalnız genelkurmay bir çeşit fuze olduğunu iddia etti buna rağmen ortada fuze kalıntısı yoktu bölgemizde rusya elektromanyetik fuze teknolojisine sahip şimdi yazdıklarınız hakkında tekrar dusunun tum kartları onunuze koyun inceleyin benim nacizane görusume göre rusya ve çin yandas bir suriye hukumetini her ne olursa olsun koruyacaktır orta doğuyu tam anlamıyla abd ve uşaklarına bırakmak istememesi gayet doğal rusya ve çinin tutumu doğrudur bunun dısında diyecek baska bişey yok sanırım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. turkıye rusya ıran cın kanadında olmalıdır yoksa onumuzdekı 20 yıl ıcınde ayvayı yemıs olacaktır kesındır

   Sil