28 Şubat 2012 Salı

İzledim: Sleepers (Kardeş Gibiydiler)


Geçenlerde ekşisözlük'te gezinirken bir başlığa denk geldim. Başlığın ismi "suskunlar" idi. Yeni bir dizi projesiymiş. Başlık altına iliştirilen notları okuduğumda Bu dizinin Sleepers isimli bir yabancı filmden birebir kopyalandığını anladım. Ardından Sleepers'da ne ola ki dedim.

İnterneti bir köşesinden filmin konusu hakkında biraz bilgi edindim. Şöyleymiş;
1960'larda Hell's Kitchen'da büyüyen Shakes, Michael, John ve Tommy adındaki 4 çocuk, eşek şakası yaparken yaşlı bir adamın yaralanmasına neden olurlar. New York'taki Wilkenson Center'da 1 yıla yakın hapsolan 4 arkadaş, buradaki gardiyanların kötü muamelesine maruz kalır. Burada dayak yiyen, onurları zedelenen ve cinsel istismara uğrayan bu 4 arkadaş 13 yıl aradan sonra, Wilkenson Center ve gardiyanlarından intikam alma fırsatını yakalar .
Filmi izlediğimde konunun basit bir intikam hikayesi olmadığını gördüm. 4 çocuk hapishanede cinsel istismara maruz kalıyorlar. Ve bu acı olay çocuklar üzerinde tamir edilemez hasarlar bırakıyor. Çocukların yaşları ilerlediğinde ve hepsi yetişkin bir birey olduğunda bu olayın etkilerini daha net görebiliyoruz. İzlemeden anlaşılamayacak bir film...

2 yorum:

  1. Haklısın kardeşim.bu filmi izlemeden anlaşılabilmesi mümkün değil.

    YanıtlaSil
  2. Ben de o filmi bekliyordum. En yakın zamanda izleyeceğim azizim.

    YanıtlaSil