19 Şubat 2012 Pazar

Gönüllü Öğretmenlik / 5. Hafta

19 Şubat 2012
Dersin Konusu: Asitler, Bazlar ve Tuzlar
 
Uzun bir aranın ardından Gönüllü Öğretmenlik projemiz yine devam ediyor. 31 Aralık 2011 tarihindeki dersimde "Maddenin Yapısı ve Özellikleri" konusunu işlemiştim. Bugün ki konumuz ise aynı ünitenin içerisinde muayyen konulardan birisi olan Asitler, Bazlar ve Tuzlar... Ara tatile girmeden evvel öğrencilerime tatil boyunca çözmeleri için 10 adet konu testi vermiştim. Sıkı bir şekilde tembihlemiştim çözmeleri için... Zira SBS sınavına hazırlıyıcı nitelikte idi. Ancak sınıfımda birkaç öğrencim testleri çözmemiş. Bu beni bir hayli üzdü. Fakat sınıfında geneline baktığımda zaman soruların büyük çoğunlukta çözüldüğünü gördüm. Öğrencilerimden bazıları çözemediği soruları ve anlamakta güçlük çektiği konuları benimle paylaştı. Dersim ilk 20 dakikasını bu meselenin çözümü için ayırdım. Ardından bu hafta işleyeceğim konuma kısa bir giriş yaptım. Günlük hayat ile ilişkilendirebileceğim bir konu olduğu için konuyu açıklamada sıkıntı yaşamadım. Ders boyunca şu konuları işledim;
 • Asit kelimesinin bilimsel tanımını açıklayıp, günlük hayatta karşılaşılabilecek asit örneklerini söyledim. Örneğin limon suyunun bir asit örneği olduğu veya tuz ruhunun bir kuvvetli bir asit örneği olduğunu söyledim. Suya H+ iyonu veren maddelerin asidik özellik gösterdiklerini not ettirdim.
 • Baz kelimesinin bilimsel tanımını açıklayıp, günlük hayatta karşılaşılabilecek baz örneklerini söyledim. Örneği sabunlu suyun bir baz örneği olduğunu açıkladım. Suya OH- iyonu veren maddelerin bazik özellik gösterdiklerini not ettirdim.
 • Asitlerin ve bazların reaksiyona girdikleri tepkime türlerine "nötralleşme tepkimeleri" olduğunu açıkladım. Nötralleşme tepkimleri sonucunda Asit + Baz --> Tuz + Su denklemindende görüldüğü üzere tuz ve oluşumunu açıkladım.
 • Asitlerin, bazların ve tuzların genel özelliklerini not ettirdim. Günlük yaşantımızdan örnekler vererek; asidik bir madde olan limon suyunun tadının ekşi olduğunu ve asitlerin tamamının ekşi tatta olduğunu, sabunlu suyun tadının acı olduğunu ve bazların tamamının tadının acı olduğunu, ele kayganlık hissi verdiğini açıkladım. Bu şekilde daha kalıcı bir bilgi aktarımı sağladım.
 • Asit yağmurlarının oluşumunu, doğaya verdiği tahribatı ve nasıl engellenebileceğini söyledim. Bununla birlikte doğa kirliliği konusuna da temas ettim. Ve öğrencilerime çevre bilincini aşılamaya çalıştım.
 • Dersin devamında konu ile ilgili 17 soruluk bir test çözdük. Bütün sınıfın katılımı ile çözdüğümüz bu testte konunun anlaşıldığını farkettik.
Öğrencilerim bu hafta sınav stresini daha fazla yaşadılar. Dersimin sonunda onları sınava motive etmek amacı ile kısa bir konuşma yaptım. Bu arada sınıfımda teşekkür belgesi alanlarve takdir belgesi alanlar büyük çoğunlukta idi. Başarılı öğrencilerime teşekkür edip onları tebrik ettim. Bu dersime başarılı öğrencilerimden birisi olan Sebahattin katılamadı. Dersanesinde deneme sınavı olduğunu öğrendim. Hazırladığım notlardan fotokopi çektirip Sebahattin'e teslim edilmek üzere sınıf arkadaşlarına verdim.

Düşüncelerim: Bu dönemin ilk dersine iştirak ettik. Yeni umutlarımız ve tekrar filizlenen eğitim-öğretim aşkımız ile güzel bir başlangıç yaparak bıraktığımız yerden yeniden devam ettik. Bana göre güzel ve verimli bir haftayı geride bıraktık. Umarım yaktığımız bu eğitim meşalesi buzlu yürekleri, gönülleri eritmeyi başarır.

5. Hafta için "Gönüllü Öğretmenlik" serüvenim bu şekilde geçti.

Gelecek dersin konusu: Ses

4 yorum:

 1. Allah yardımcın olsun.Allah utandırmasın kardeşim.

  Bu arada teman çok iyi olmuş.Senden blog sayfama osmanlı arması bir logo istemiştim.meail bile attım ama sen kendine yapmışsın :(
  Beklemiyorum desem yalan söylemiş olmama.Bende istiyorum :):):)

  YanıtlaSil
 2. tesekkür belgesi mi yoksa takdir belgesi mi iyi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Takdir Belgesi daha iyi. Ancak sınıfımın çoğunluğu Teşekkür Belgesi aldı. :( Umarım ikinci dönemde artırabilirim Takdir Belgesini...

   Sil
  2. insaallah =)

   Sil