14 Ocak 2012 Cumartesi

Ömrünü 'Kıbrıs Davası'na adayan kahraman: Rauf Denktaş

9 Ocak Pazar gününden bu yana yoğum bakım altına alınan ve iç organlarındaki yetmezlik durumu gün geçtikçe vahim bir duruma gelen KKTC'nin kurucu cumhurbaşkanı, ömrünü Kıbrıs Davasına adamış kahraman Rauf Denktaş vefat etmiştir. Başta ailesi olmak üzere tüm sevenlerine, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Allah mekanın cennet eylesin.

 Kıbrıs denildiğinde akla ilk gelen isimlerden birisi olmuştu. Kıbrıs adası ile özdeşleşmiş ve 88 yıllık ömrünün neredeyse tamamına yakınını milli meselemiz olan Kıbrıs Davasına ve Kıbrıs doğumlu Türk kardeşlerimizin hakkını müdafaasına adamıştı. Bu manada İngiltere aldığı hukuk eğitiminin hemen ardından Kıbrıslı Türklerin direnişine liderlik yapan Fazıl Küçük'ün yanında çalışmaya ve bu davaya yardım etmeye başladı. Nihayetinde 1958 Haziran’ında Rumların yeraltı örgütü EOKA'ya karşı Kıbrıslı Türkleri korumayı amaçlayan Türk Mukavemet Teşkilatı'nın 4 kişilik ilk hücresinde yer aldı.TMT'de "Toros" kod adı ile Kıbrısın bir numaralı direniş mücahidi oldu.

Devrim Rum lideri O'nun Kıbrısa giriş çıkışına yasak getirmesine karşın 5 yıllık süre içerisinde çok zor şartlar altında Kıbrıs'a gizli yollardan giri çıktı. Bu gizli giriş çıkışlar sırasında iki kez çatışmaya maruz kaldı. Ölümden döndü. Denktaş 1974'teki Türk Barış Harekatı’nı izleyen süreçte kurulan Kıbrıs Türk Federe Devleti’nin de ilk devlet başkanlığını üstlendi. 1983'te Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni ilan eden Denktaş, 1985-2005 yılları arasında aralıksız cumhurbaşkanlığını yürüttü.
Çoğu Kıbrıs sorunuyla ilgili 50'nin üzerinde eseri bulunan Denktaş, adı ülkesiyle birlikte anılan liderler arasında tarihteki yerini aldı.

İşte, dava adamlarının hayatları kolay olmuyor. O Kıbrıs Davasına ömrünü veren ve Aziz Türk Milleti'nin unutmayacağı kahramanlardan birisi...

1 yorum:

  1. O Kıbrıs ikamet için arzu kişi kalacak gerçekten unutulmaz bir kral gibi yaşıyor ..

    kibris ilan

    YanıtlaSil