28 Ocak 2012 Cumartesi

Laptop batarya ömürünü nasıl uzattım?

Geçen yıl (Aralık 2010) Lenovo B560 almıştım. Fiyat ve performans bakımından çok cazip gelmişti. O günden beri aynı bilgisayarı kullanmaktayım. Gel gelelim, başlarda pil ömrü ile sıkıntı yaşamıştım. Laptop ile birlikte gelen pil ilk üç hafta boyunca sistem beklemede iken 2.5 saat dayanabiliyordu. Çoğu zaman dışarıda kullandığım ve her zaman güç kaynağına erişme imkanım olmadığı bu bilgisayarın pil ömürünü uzatmak için birtakım yollar denedim. Ve başarılı da oldum. Şimdi sizlere denediğim ve büyük başarı sağladığım o yolları sıralayaacağım.
  • Öncelik ile dizüstü bilgisayarınızı prizde takılı olarak kullanıyorsanız pilini çıkarmanızı tavsiye ederim. Fakat pili çıkarmadan pilin en az yüzde 80 seviyesinde dolu olduğuna emin olun.
  • Dizüstü bilgisayarınızda oyun oynacaksanız mutlaka prizde iken oynayın.
  • Sistem pil ile  çalışırken ekran parlaklığını düşürün ve genellikle onboard ekran kartını kullanın. (Laptoplarda birisi harici ve birisi onboard olmak üzere -genellikle- iki adet ekran kartı bulunur).
  • Laptopun havalandırmasının yeteri düzeyde olduğundan emin olun. Zira bu laptopun ısınmasına ve şarjın erken bitmesine neden. Dolayısı ile pil ömrü düşer.
  • Siz dizüstü bilgisayarınızın yanında olmadığınız zaman ekran kararma ve bir süre sonra uyku moduna geçiş ayarlarını yapın.
Ben  bu saydığım maddeleri uyguladım ve büyük başarı elde ettim. Şimdi sizlere Nisan 2011 ayında aldığım ekran görüntüsünü sunacağım. Batarya %97 dolu iken 4 saat 11 dakika göstermekte...


Yukarıda paylaştığım görsel Nisan 2011 ayına aitti. Şimdi sizlere Ocak 2012 ayına ait olan yani birkaç gün önce almış olduğum ekran görüntüsünü sunuyorum. Batarya %82 dolu iken 5 saat 12 dakika göstermekte...

Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Sizde bataryanızın ömrünü uzatmak istiyorsanız sıraladığım yöntemleri uygulayabilirsiniz. Selam ve dua ile...

1 yorum:

  1. Ben de görmek isterim de zor vallahi :) İyi yakalamışsın iyi makine.

    Bu arada manşeti kaldırmışsın,iki haliyle de güzel.

    YanıtlaSil