3 Ocak 2012 Salı

Gönüllü Öğretmenlik / 4. Hafta

31 Aralık 2011
Dersin Konusu: Maddenin Yapısı ve Özellikleri

Bir önceki dersimde "Kuvvet ve Hareket" isimli 2. üniteyi işlemiştim. Bu konu ile ilgili öğrencilerime hafta içi çözmeleri için ödev sorular vermiştim. Bu hafta ödev verdiğim soruların çözülüp çözülmediğini kontrol ettim. Öğrencilerimin bir çoğu ödev verdiğim 10 sorunun 8 tanesini doğru çözmüştü. Geri kalan 2 soru ise özel yetenek gerektiren belirleyici sorular idi. Fakat bu iki soruyu çözmeye gayret gösteren ve doğru cevaba yaklaşan, doğru mantık yürüten genç arkadaşlarımda yok değildi. Bu iki soruyu derste anlaşılır bir dilde çözdüm. Dersimin ilk 10 dakikası bu şekilde geçtikten sonra bu hafta ki konumuz olan "Maddenin Yapısı ve Özellikleri"ne giriş yaptım. Ders boyunca şu konuları işledim;
 • Dersimin başında öğrencilere periyodik sistemin nasıl bulunduğunu ve neden periyodik sisteme ihtiyaç duyulduğu (nasıl ve kimler tarafından ortaya çıkarıldığı) açıkladım.
 • Periyodik tablonun özelliklerini ve öğrencilerime anlattım. Metal, Ametal ve Yarı metallerin özelliklerini not aldırdım. Birkaç basit soru ile konuya olan ilgilerini toparladım.
 • Bir elementin "atom numarası" kullanılarak periyodik tabloda yerinin nasıl bulunacağını gösterdim. Bu hususta 2/8/8/2 sayılarından oluşan bir yöntem geliştirerek bunu basit ve pratik yolunu açıkladım. Her öğrenciye bir element ismi söyleyerek (örneğin, atom numarası 13 olan bir elementin grup numarasını ve periyot numarasını bulunuz.) konuyu kavrayıp kavramadıklarını gördüm
 • Konu ile ilgili olarak daha önceden hazırlamış olduğum test sorularını sınıf mevcudu kadar çoğaltıp öğrencilerime dağıttım. Ve dersimin son kısmını bu soruların çözümüne ayırdım.
 • Genel başarı beni tatmin etse de esasında birkaç öğrencimden daha iyi bir performans bekliyordum. Ancak yinede konu anlaşılmıştır.
Sınıf mevcudu bu dersimde azalmıştı. Bunun nedeni yılın son günü olması münasebeti ile günü evlerinde eğlenerek geçirmek istemeleri idi. Bu haftaki üç saati kapsayan dersimde 3. ünitenin yarısı kadarını bitirmiştim. Kimyasal bağlar konusu ise bir sonraki derse kalmıştı. Yılın son dersi olmasından dolayı öğrencilerimde bir rehavet havası vardı. Sınıf ortamına da yansıyan bu atmosferde sınıfı sıyırmaya çalışsam da zannedersem pek başarılı olamadım.

Düşüncelerim: Bu dönemin son dersine iştirak ettim. Üniversitede finallerimin başlamak üzere idi ve finallerden sonra şubatın ortasına kadar üniversitemiz tatile giriyordu. Bu sebepten dolayı kısa bir araya girmek zorundaydık. Öğrencilerim dönemin son dersi olduğunu öğrendiklerinde biraz üzüldüler. 4 hafta boyunca çok verimli dersler işlemiştik. Ve bu çalışmalarımızın etkisini deneme sınavlarında görüyorduk. Fakat ikinci dönem "Gönüllü Öğretmenlik" projemizin devam edeceğini duyunca bu hüzün yerini sevince bıraktı. Öğrencilerimin yeni yıllarını tebrik edip dersi noktaladım.

4. hafta için "Gönüllü Öğretmenlik" serüvenim bu şekilde geçti.

Gelecek dersin konusu: Kimyasal Bağlar

2 yorum:

 1. allah yaptığın tüm iyilikleri geri çevirmez.allah katında tüm sevaplar senle olsun kardeşim.

  YanıtlaSil
 2. en kutsal meslektir öğretmenlik.benden olmaz ama sen hakikaten iyi bir öğretmen ve rol model olma yolunda ilerliyorsun kardeşim.
  umarım atanırsın sevincin katlanır.

  YanıtlaSil