3 Ocak 2012 Salı

Gönüllü Öğretmenlik / 3. Hafta

25 Aralık 2011
Dersin Konusu: Kuvvet ve Hareket

Bir önceki dersimin konusu "Kalıtım" idi. Geçen hafta ders kitabımızın 1. ünitesini bitirmiştim. Öğrencilerimi tâbi tuttuğum sınavdan da gördüğüm üzere birinci bölüm ile ilgili herhangi bir eksik kalmadı. Fakat eksiği olan bir iki öğrencim oldu. Konuyu anlamamalarının nedenleri sordum. Yeteri miktarda derse alaka göstermediklerini söylediler. Bu durum beni üzse de yine de o öğrencilerimden ümitliyim. Geçen hafta dersimin bir bölümünde bulunmayan Sefa isimli öğrencim bu hafta derslerime katılmadı. Arkadaşlarına bunun nedenini sordum. Sefa'nın bir takım problemlerinin olduğunu öğrendim. Bu durumu çözmem gerekiyor. Ders boyunca şu konuları öğrencime anlattım;
  • Derse kısa bir giriş yaparak, öğrencilerimin derse olan ilgilerini toparlamaya çalıştım. Konu ile ilgili günlük hayatta karşılaşabilecekleri örnekleri vererek konunun temelini onlara anlattım.
  • Sıvıların kaldırma kuvveti konusunu anlayabilecekleri bir dilde öğrencilerime izah ettim. Güncel örnekler vererek konuyu kavramalarını sağladım. Sınıfta öğrencilerime bir takım sorular sordum. Ancak anlaşılamayan kısımlar olduğunu gördüm. O kısımları tekrar anlattım.
  • Konumuzla yakından  ilgili olan bilim adamlarını ve bilimsel çalışmalarını anlattım. Arşimed ve Pascal isimli bilim adamlarının bilime sağladığı katkıları görsellerle anlattım.
  • Güncel örneklere yine sıklıkla devam ettim. Gemilerin su üzerinde nasıl yüzdüklerini ve tarihi gelişimleri hakkında bilgiler verdim.
  • Sıvıların yoğunluğunun kaldırma kuvvetine etkisini "Tuz Gölü"nü örnek vererek açıkladım. Ve sınıfın tamamı bu örnek ile birlikte konuyu kavradı.
  • Eşit hacimli maddelerin yoğunluklarının farklı olabileceğini ve buna bağlı olarak eşit hacimli maddelerinin kütlelerinin farklı olabileceğini açıkladım. Konuyla ilgili sorularda lazım gelen formülleri not aldırdım. Ve bu formülleri nasıl kullanacaklarını gösterdim.
  • Sıvıların derinliği ve basınç ilişkisini öğrencilerime açıkladım. Basıncın yüzey alanı ile ters orantılı olduğunu basit deneyler ile gösterdim.
  • Katılarda basınca etki eden faktörleri açıkladıktan sonra gazlarda basınç konusunu anlattım.
Bu haftaki 3 derslik gönüllü öğretmenlik maceram bu şekilde geçti. Geçen haftaya göre öğrencilerim daha istekli idi. Hafta içi girdikleri tarih sınavlarının notları sordum.Çok güzel cevaplar aldım. Öğrencilerimin evlerinde çalışma ortamlarının nasıl olduğunu öğrendim. Birçoğunun kendine ait bir çalışma odasının olmadığını öğrendim. Ve genellikle televizyon bulunan bir odada çalıştıklarını söylediler. Çünkü evin sadece bir odası sıcak olduğundan gürültülü bir ortamda çalışıyorlardı.

Düşüncelerim: Bu hafta öğrencilerimi geçen hafta ile ilgili bir değerlendirme sınavına tâbi tutmadım. Öğrencilerim sınava varmış gibi hazırlanıp geldiğinden sınav olmadığını öğrenince biraz üzüldüler. Bu hafta Muhammed isimli öğrencimin performansı beni ziyadesi ile memnun etti. Öğrencilerim ile aramda olan bu özel bağ bende tarifsiz bir mutluluk yaratmakta. Bu mesleğin böylesine özel olduğunu tecrübe ettikçe atanacağım günü sabırsızlık ile beklemekteyim.

3. hafta için "Gönüllü Öğretmenlik" serüvenim bu şekilde geçti.

Gelecek dersin konusu: Maddenin Yapısı ve Özellikleri

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder