6 Aralık 2011 Salı

İlk derse doğru...

Şu sıralar Sivas'ın meşhur ayazı ile mücadele etmekteyim. Özellikle sabahları üniversiteye giderken donmamak için büyük çaba gösteriyorum. Fakat bundan birkaç yıl evvel -38 dereceyi (Fenerbahçe-Sivasspor maçının olduğu günün sabahı) gördükten sonra buna da şükür diyorum.

Daha önce sizlere Topluma Hizmet Projesi: Gönüllü Öğretmenlik isimli etkinliğimizi duyurmuştum. Bu pazar Fen ve Teknoloji (eski adı ile Fen Bilgisi) derslerine girmeye başlayacağım. 6.-7.-8. sınıflar için kaynak bilgi arayışlarım devam etmekte. Yarın ve perşembe günü büyük ihtimalle neticelendirmiş olacağım.

Her bir öğretmen 4 veya 5 öğrenciden sorumlu olacak. Bütün bir yılı birlikte geçireceğim bu 5 genç (: için elimden ne geliyorsa yapmaya hazırım.

Dersleri nasıl daha verimli bir hale getirebilirim diye düşündüm. Ve bir program/plan hazırladım. Uygulayacağım programa göre
  • Öğrenci sayım az olduğu için dersler özel ders misali işleyeceğim. Fakat sınıf ortamının getirdiği avantajlar sonuna kadar kullanacağım.
  • Öğrencilerimin her birinin gelişim düzeylerini, artılarını ve eksikliklerini not alacağım dosyalar oluşturacağım. Bu sayede öğrencinin öğrenim sürecini takip edebileceğim.
  • Öğrencinin aktif bir şekilde derse katılımı için çeşitli ders etkinlikleri ile sürece destek vereceğim.
  • En iyi öğrenme öğrencinin tecrübe ederek öğrenmesi olduğundan, kimi zamanlarda dersi tiyatral bir hava eşliğinde işleyeceğim.
  • Bunun yanı sıra görsel metaryalleri oldukça sık kullanacağım.
  • Her konu sonunda değenlendirme testleri yaparak konunun anlaşılıp anlaşılmadığının kontrolünü yaparak, eğer konu anlaşılmadı ise farklı teknikler kullanarak yeniden anlatacağım.
  • Bütün bunların yanı sıra tecrübelerimi ve hatıralarımı not ederek ileride tekrar tekrar okuyacağım bir dizi hazırlayacağım.
Gönüllü Öğretmenlik projesi için söyleceklerim şimdilik bu kadar. Bu arada bu dönemde vize sonuçlarımın harika olması ise bir diğer mutluluk kaynağım... Selametle :)


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder