19 Aralık 2011 Pazartesi

Gönüllü Öğretmenlik / 2. Hafta

18 Aralık 2011
Dersin konusu: Kalıtım

Bir önce dersimin konusu "Hücre Bölünmeleri" idi. Geçen hafta öğrencilerime bildirdiğim gibi onları geçen hafta ki dersin konusu ile ilgili bir sınava tâbi tuttum. 16 sorudan oluşan bu sınavda ağırlıklı olarak "mitoz-mayoz" bölünme türleri vardı. Sınıfımın en yüksek notunu Esmanur isimli kıymetli öğrencim aldı. En yüksek notu alan öğrenciye -söz verdiğim üzere- bir kitap hediyesinde bulundum. Ders boyunca şuu konular üzerinde durdum;
  • Dersin hemen başında kalıtım ile ilgli kavramları öğrencilerime açıkladım. Basit örnekler vererek kalıcılığı artırdım.
  • Mendel'in kalıtım üzerine yaptığı araştırmaları, deneyleri ayrıntılı olarak öğrencilerime sundum. Mendel'in yapmış olduğu deneyleri görsel materyallerle basitleştirmeye gayret gösterdim. Bu konuda çeşitli örnekler çözdüm.
  • Kalıtımda önemli bir konu olan çaprazlamaları nasıl yapacağımızı ve bu konuda SBS'de çıkması muhtemel soru örneklerini çözdüm. Öğrencilerime ise çeşitli sorular yönelterek dersin anlaşılıp anlaşılmadığının kontrolünü yaptım.
  • Kalıtsal hastalıklara değindim. Nedenlerini ve kuşaktan kuşağa aktarılma olasılıklarının nasıl hesaplandığını öğrettim.
  • Akraba evliliğinin ileride neden olacağı geri dönüşü olmayan kalıtsal problemlere neden olduğunu söyledim.
  • Daha sonra öğrencilerimin isteği üzerine, haftaiçi yapılacak olan tarih sınavı için öğrencilerime Kurtuluş Mücadelemizi anlattım.
Bu haftaki 3 derslik zaman dilimini bu şekilde değerlendirdim. Çalışma planımın kusursuz işlemesi ve öğrencilerimin bu plana riayet etmesi beni ziyadesi ile mutlu etti.

Düşüncelerim: Her hafta derse başlamadan önce "bir önceki haftanın değerlendirmesi" olan sınav sistemimi öğrencilerimin oldukça önemsiyorlar. Sınav birincisine sürpriz hediyelerimin olması ise derslerimize ayrı bir zevk ve neşe katmakta. Fakat bu güzel tablonun içerisinde gözden kaçırdığım bir nokta var. Sefa isimli öğrencimin performansından çokta memnun değilim. Okulda ki sınavları orta düzeyde olan Sefa'nın dersime karşı ilgisiz tavırlarının nedenini merak ediyorum. Öyle ki Sefa bu hafta dersimin bir bölümünde bulunmadı.

2. hafta için "Gönüllü Öğretmenlik" serüvenim bu şekilde geçti.

Gelecek dersin konusu: Kuvvet ve Hareket

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder