8 Kasım 2011 Salı

Kurban Bayramı üzerine notlarım...

Mukaddes günleri yaşamaktayız. Durumu iyi olanlar Allah'a kurbanlarını sundular. Fakirin sofrasına haklarını teslim ettiler. İslam ölçülerine göre Allah'a sunulan kurbanların bir kutsiyeti vardır.

Çok değil bundan 10 sene önce idi. Kurban olarak sunulan hayvanlara karşı büyük bir saygı taşırdı büyüklerimiz. Hatırlıyorum, hayvanı kurban etmeye hazırlamak için muazzam derecede emek harcanırdı. Bir tören şeklinde gerçekleştirildi bu kutsi vazifemiz.

Fakat bu kadar ehemmiyeti büyük olan bir hadiseyi öyle bir hale soktular ki... Hayvanlar kurban kesim usüllerine göre kurban edilmiyor. Hatta işi hayvana işkence boyutuna taşıyanlar var. İstanbul'un bağcılar ilçesinde bir kasap, hayvan ayakta iken boğazına bıçak darbeleri vuruyor. Beş veya altı bıçak darbesinde sonra nihayet hayvan can veriyor. Allah'ın kurallarını ve resul ölçüsünü bilmeyen insanlar kurban etme vazifesini gerçekleştirdiklerini sanıyorlar.

Peşinden bu ve bunun gibi haberleri televizyonda yayınlatıp din düşmanlarına yorumlatıyorlar. Bu haberleri yorumlayan din düşmanı insanlarda İslam'ın vahşi bir din olduğunu ve bunun hayvan katliamı olduğunu iddia ediyor. İslami kuralların uygulanmadığı kurban kesimlerini malzeme olarak kullanıp İslam'ı yerme gibi aşağılık bir görev  üstleniyorlar.

Kurban Bayramı'nın yüksek derecede kıymetli bir zaman dilimidir. Kesilen kurbanların ne eti nede kanı Allah'a ulaşır. Allah'a ulaşan takvamızdır. Bayramda fakirler sevindirilir, eşe dosta ve durumu iyi olmayan yakınlarımıza yardım elimiz uzanır. Şefkat ve merhamet dünyamıza yeniden güneş doğar, kalbimizde ki buzları eritip, kötülükleri yüreğimizden buharlaştırır.

Hemde tarifsiz bir heyecanı vardır bayramın... Birbirimizin farkına varırır, bizler birlikte olduğumuzu anlarız. Aylardır üst komşusu ile selamlaşmayan Ahmer Amca bayramda elini uzatır, kıymetli dostluklar doğuverir. Karşı sokakta yardıma muhtaç bir aile yaşadığını farkederiz, yardım elimiz bayramda uzanır.

Uzun lafın  kısası...
Bayramlar, bir takım dine düşman insanların dediği gibi hayvanların katledildiği bir zaman dilimi değildir. İnsani duygularımızın, erdemlerimizin, ahlaki değerlerimizin yeniden diriltildiği, canlandığı, filizlendiği ve gözyaşlarımız ile yeşertildiği mübarek bir zaman dilimidir. Bayramın manasını idrak etmek ümidi ile...

1 yorum:

  1. Bu bayram nedense önceki bayramlardan boğuk geçti benim için kardeşim.

    YanıtlaSil