9 Kasım 2011 Çarşamba

Football Manager 2012 hakkında notlarım

FM 2012 geçen hafta elde ettiğimi şurada yazmıştım. Bugün ise ilk izlenimlerimi paylaşmak istedim.

Doğrusunu söylemek gerekirse, oyunun geliştiricleri maç motoru olayını aşmışlar. 3D grafiklerinde hissedilir bir fark göremesemde oyun fazlası ile gerçekçi olmuş. Kullanıcı ekranı, görsel bakımdan daha kullanışlı bir hale getirilmiş. Artık bir manajer olarak oyuncu etkileşimlerine fazlası ile önem vermek durumundasınız. Zira oyuncular ile aranız iyi değilse maç kazanma olasılığınız azalıyor. Sonradan farkına vardığım bir hadise var. Transferlerinizde futbolcuların manajerleri büyük rol oynuyor. Transfer olayı gerçek hayattaki ile bire bir. Bir futbolcunun bir kulüp ile sözleşmesi olmasa dahi onu takımınıza katmanız futbolcunun manajerine bağlı.

Artık istatistikler fazlası ile detaylandırılmış durumda. Maç raporlarına ulaşırken uzun süre beklemenize gerek yok. Oyunun performans açısından büyük gelişme kaydettiğini söyleyebilirim. Eğer orta seviyede bir inglilizce bilgisine sahipseniz çok rahat diyalogları anlayabilirsiniz. Zira oyun sırasında yanınızda bir tr-ing sözlük bulundurmanız gerekebilir.
Biraz önce oyuncular ile kuracağınız diyaloglardan bahsetmiştim. Bu etkileşimleri maç esnasında da gerçekleştirebilirsiniz. Kötü giden bir maçı devre arasında oyuncular ile kuracağınız diyaloglardan sonra çevirmeniz mümkün. Anlayacağınız sadece taktik bilginiz yeterli olmayacak. Dünyanın en iyi taktiğinide kullansanız oyuncuların morallerini yüksek tutmadıktan sonra bir halta yaramıyor.

Gelelim oyunun işleyişine. Ben her zaman küçük takımlar ile başlarım. Zira büyük takımları alıp kupalar kazanmak pek haz vermez bana. Büyük takım aldığınızda sizin o takıma bir katkınız olmaz. Zaten takımın ismi vardır ve hiç bir transfer çalışmasında bulunmasanız bile şampiyonluğa oynayabilirsiniz. Fakat ikinci veya üçüncü ligde mücadele eden bir takımlardan birisi ile oynarsanız oyun daha da keyifli hale gelecektir. Kısıtlı olan transfer bütçeniz ile nokta transferler yapıp bütçenizi ziyan etmemeniz gerekir. Kulüp borç batağında ise batan gemiyi siz kurtarabilirsiniz. Ve nihayet çalıştırdığınız kulüpte ulusal ardında kıtasal başarılar elde ettiğiniz zaman kulüp efsaneleri arasına isminiz yazılacak ve yönetim tarafından size dokunulmazlık verilecek. Bütçenizi geliştirdiyseniz yeni bir stad yaptırabilirsiniz. Ve bu stada sizin isminiz verilecektir (efsane adam olduğunuz halde).

Oyunun tek eksik tarafı Türkçe olmamasıdır. Fakat fmgraphics.net idaresi tarafından Türkçeleştirme çalışmalarına hız verilmiştir. Büyük ihtimalle ocak ayına yetişecektir. Şimdilik edindiğim notlar bu kadar... Haa, unutmadan Türkiye Ligini birinci bitirseniz bile şampiyon olamıyorsunuz. Play Of maçlarındanda galibiyet almanız gerekmekte.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder