24 Ekim 2011 Pazartesi

Neden saçlarım uzun?

Son iki yıldır saçlarımı uzun bırakıyorum. Bazen berberin yolunu unutup, Sivas sokaklarında barışmançovari bir şekilde gezindiğim oluyor. Evet bu yaz, ramazan bayramının başında neredeyse belime kadar uzattığım saçlarımı yaklaşık 15 cm kadar kısalttırdım. Sağ tarafta gördüğünüz fotoğraf son halim hakkında bilgi vermektedir.

Gelelim esas meseleye... Neden saçlarım uzun?
Genel bir kural varmış gibi düşünüyor insanların çoğu... Öyle ki ülkemizde uzun saçlı erkeklere karşı bir tepki var. İşi daha ileri boyuta taşıyanlarda yok değil. Daha öncede bir fırsatını bulup aktardığım bir hadiseye yeniden değinmek istiyorum.

Ramazan bayramının birinci günü... Sabah büyük bir keyif ile aldığım namaz abdestini mütakiben camiiye doğru yol almıştım. Beş on dakikalık yolu bitirdikten sonra, camiiye giriş için hazırlandım.
Ayakkabılarımı çıkardım, cemaatin arasına karışmak ve dualara ortak olmak istedim. Derken yaşlıca bir amcanın beni sözlü olarak uyardığını farkettim. Evvela üzerime alınmadığım bu kaba uyarının hedefinde ben varmışım. Bu kılıkta namaz kılamazmışım -oysa üzerimde siyah bir takım elbise vardı-. Neden diye sordum ve nedeninin saçlarımın uzunluğu olduğunu öğrendim. Fakat bütün bu aksiliklere rağmen amcanın yaşına hürmeten en arka safa geçtim, bayramın şuurunu yeniden yaşama fırsatı buldum.

Bu hatıramı bir ömür saklamaya niyetliyim ve İslam dininin çoğu bireye sirayet etmediği kanaatini taşıyorum. Yinede sorum hala cevabını bulabilmiş değil. İşte el-cevap;

Ben Anadolu Rock müzik türünü dinlemeyi çok severim. Bu türdeki sanatçıların eserleri başucumda sürekli mevcuttur. Hatta Türk rock müziğinin babası olarak bilinen Erkin Koray'ın birkaç posteri odamın sevdiğim bir köşesinde asılıdır. Fakat hepsinden daha önemlisi Barış Abi hayranıyım. Öyle ki kişisel bilgisayarımda Barış Abi'nin televizyon programlarının bir bölümü mevcuttur, hobi olarak bu görüntüleri film izler gibi yeniden izlerim. Ha birde Cem Karaca var, üzerimde etki bırakan bir diğer sanatçımız. Kim bilir, saçlarımın uzun olmasında belkide Barış Abi'nin büyük tesiri vardır, ne dersiniz?


2 yorum:

  1. yazıyorum o halde varım... sevdim bu lafı... anlıyorsun değil mi... :))((:

    YanıtlaSil
  2. Kıymetli yorumun için teşekkür ederim, Murat Ağabey... Anlıyorum değil mi.. :-)

    YanıtlaSil