14 Ekim 2011 Cuma

İzledim: LIMITLESSTürkçe karşılığı "Limit Yok". Bir filmden bahsediyorum. 2011 yılında vizyona giren ve benim geçen hafta farkettiğim bu güzel filme ait notlarımı paylaşma kararı aldım.

Esasında filmin anlatmak istediği fikir, sahip olduğumuz ancak elimizde olmayan nedenlerden ötürü tam performansla kullanamadığımız potansiyelimizi maksimum düzeyde kullanabilme ihtimalimizin olması. İşte biz bu ihtimalin gerçekleşmiş olan hikayesini Edward'ın hayatı üzerinden izliyoruz. Filmin kurgusu kişisel yeteneklerimiz üzerine kurulmuş vaziyette.

Bütün canlılarda var olan fakat onu kullanabilme yeteneği sadece insana verilmiş olan bir organımız var, beyin... Bu mükemmel cihaz sayesinde hayatımız devam ettiriyoruz. Bütün birimlerin merkezi olan beynimizi kullanabilme yeteneğimize, bu film sayesinde fantastik bir yolculuk yapıyoruz.

Olaylar silsilesi şöyle gelişmekte...
Edward, hayatını New York'ta idame ettirmeye çalışan bir yazardır. Görüntüsü itibari ile sokak serserilerini andıran bir duruşu vardır. Bakımsız bir çöp evde yaşama mücadelesi vermektedir. Üniversite yıllarından sonra bir kadın ile evlenmiş fakat çok kısa bir süre sonra boşanmıştır. Yine sıcak bir öğle saatinde New York sokaklarında ağzını ayıra ayıra gezerken eski karısının erkek kardeşine rastgelir. İş bu ya, adam bizim Edward'ı birşeyler içmeye davet eder. Muhabbetleri koyu olmasada laf lafı açar nihayetinde, eski bir uyuşturucu satıcısı olan bu küçük biraderin, elinde beynimizin yüzde yüzünü kullanmamızı sağlayan bir hap olduğunu ve bu haptan ürettiklerini çıtlatır. Hatta bu haplardan bir tane de Edward'a verir. Edward ilk başlarda, hapı yutmaya yanaşmasada nihayetinde kaybedecek birşeyi olmadığını anlar ve hapı yutuverir. Derken olaylar gelişir gelişir... İsterseniz birde resmi özetini okuyun.
Ya bir hap sizi daha zengin ve daha güçlü kılabilseydi? Eddie (Bradley Cooper) perişan halde yaşayan New York lu bir yazardır. Ancak günün birinde beyninin tüm kapasitesini kullanabileceği bir ilaçla tanışır. Bu sayede paraya, akla, çekiciliğe sahip olur. Fakat Eddie kısa bir süre sonra sonsuz güce bedelsiz sahip olunamayacağını anlar.
Gelelim film hakkında diğer notlarıma. Film bittikten sonra kendinizi tuhaf bir şekilde zeki ve herşeyi başarabilir potansiyelde zeki birisi gibi hissetmenize sebep oluyor. Evet, Edward yaptı ise ben neden yapmayayım. Fakat filmin sonunda anladığım bir sosyal mesaj daha var. "Bilinçsiz ilaç kullanımının zararları vardır." :)
Filmi sinemada izlemedim. Baglanbize.com isimli bir forum sitesinden istifade ettim. Zaten film izlenebilir boyutta fakat 10 lira verip sinemada izlemek için gün sayacak cinsten değil.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder