5 Ekim 2011 Çarşamba

Ferdi Tayfur'un yorumladığı eşsiz şiir: MimarŞiirin muazzam derecede mâna kıymeti var. Belkide birçok kişinin bihaber olduğu bu şiiri, bir döneme müziği ve sesi ile damga vuran Ferdi Tayfur yorumlayarak daha geniş kitlelere ulaştırdı. Eserin sözlerinin Ferdi Tayfur'a ait olduğunu iddia edenlere rastladım. Eserin sözleri sanılanın aksine Aşık Veysel Şatıroğlu'na aittir. Bu şarkıda şiirin ilk üç dörtlüğü kullanılmıştır. Şiirin kendisi esasında 7 dörtlükten oluşmaktadır. Fakat ortalama bir şarkının süresinin düşünürsek ilk üç dörtlüğü yaklaşık dört dakikaya sığdırmaya çalışmışlar.

Şiirin kendisi kadar Ferdi Tayfur'un sesinin kattığı duygu yoğunluğuda muhteşemdir. Ferdi Tayfur'un ünlü gırtlak nağmeleri bu eserdede kendisini göstermiştir. Tayfur, sesindeki bu özelliği öyle güzel anlarda ortaya çıkarıyor ki şarkı sizi içine çekiyor. Duygu ve mana yoğunluğunu sonuna kadar yaşıyorsunuz. Ben şiirin tamamını yorumlamasını çok isterdim.

Şiir'deki mana derinliğine bir kaç mısra ile örnek vermek isterim.
Bu dünyayı kuran mimar
Ne boş sağlam temel atmış
İnsanlığa ibret için
Kısım kısım kul yaratmış
7 dörtlükten oluşan şiirin bütün dörtlüklerinde dünya hayatının faniliğini, yaratıcının erişilmez sırrını ve hadiselerdeki hikmeti işaret etmekte, bu kurulu düzenin idrakına erişmenin gayreti içerisinde bulunmaktadır.

Ferdi Tayfur'un yorumladığı bu eşsiz eseri dinlemenizi ümit ediyorum. Esen kalın...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder