30 Ekim 2011 Pazar

Alternatif çözüm önerileri-7

İnsanlar için dış görünüm önemlidir. Diğer insanlara karşı güzel veya yakışıklı gözükmek için elimizden geleni yaparız. Fakat benim öyle bir derdim yok. Kimileri saatlerce ayna karşısında şekilden şekile girer. Saçlarına yarım kilo jöle ilave etmeden evden dışarı adımını atmaz.

Hayatımda hiç jöle, sprey vs... kullanmadım. Kokusundan ve kıvamından nefret ederim. Bu yazımda saç sağlığı konusuna değinmek istiyorum. Saçların yapı (azlığı, çokluğu, düz veya dalgalı oluşu) kalıtım yolu ile aktarıldığından, ne yaparsanız yapın elinizde mevcut olanı değiştiremezsiniz. Çoğu erkekte ortak bir sorun var. Dökülme sorunu... Bu sorun beni ilgilendirmesede, kuaförlük geçmişimin olmasından ötürü sizlere birkaç ipucu vermek istiyorum.

Evvela, saç dökülmesi kalıtsaldır. Ailenizde böyle bir sorun varsa büyük ihtimalle sizdede vardır. Er veya geç kellik sonu ile karşılacaksınız. Örneğin, benim ailemde ve büyük dedelerimdede böyle bir sorun yok. Saçlarımın gür olması kalıtsal anlaşılan. Neyse biz meselemize dönelim...

 • Kesinlikle şampuan kullanmayın. Evet yanlış duymadınız. Bir nevi deterjan olan şampuanlar farketmesinizde saç ve kafa derisi sağlığına büyük zarar vermektedir.
 • Şampuan yerine zeytinyağı özlü "sabun" kullanmanızı tavsiye ediyorum.
 • Saç şekillendirici adı altında satılan jöle, sprey vs... gibi kimyasallardan uzak durun.
 • Saçlarınızı ılık suda haftada 2 kez yıkayın. Ve yıkamadan sonra saç kurutma makinası kullanmayın.
 • Kuaföre gittiğinizde "fön" denen olaydan koşar adımlarla kaçın.
 • Güneş altında uzun süre kalacaksanız bir şapka kullanmanızı tavsiye ederim.
 • Alkol alışkanlığınız varsa mutlaka terkedin. Hem vücut sağlığına büyük zararlar vermekte hemde saçlarınız ile vedalaşmanızı sağlamaktadır.
 • Sigara olayına gelirsek, sigaranın saç ile doğrudan bir bağlantısı yoktur. Fakat saçları beyazlaştırdığı kanıtlanmıştır.
Ailenizde kel bireyler mevcut değilse fazla endişelenmeyin. Dökülen saçlarınız saç büyümesinin bir evresidir. Mevsim geçişlerinde bu dökülme artar. Hepsi bu... Fakat stresli bir süreç yaşıyorsanız bu oran üç dört katına çıkacaktır.

Sorularınız varsa bilgimin yettiği kadarı ile cevaplayabilirim. Aklınıza takılan noktaları yorum formuna karalayabilirsiniz.


2 yorum:

 1. İyi bir yazıya imza atmışsın.Ama Allah'tan benim ailemde de kelliği olan bireyler yok.Bu konuda rahatım.

  YanıtlaSil
 2. Teşekkür ederim. Bende rahatım bu hususta. (:

  YanıtlaSil