1 Ağustos 2011 Pazartesi

Ramazan- Şerifi sadece aç kalarak geçirmeyelim.

Biraz sonra rahmet kapıları ardına dek açılacak.
Hem fiziki olarak hem manevi olarak bütün bir günü Allah'a ibadet ile geçireceğiz.
Günahlarımızdan arınacağımız, bütün dünyevi hadiseleri bırakıp, günah işlemekten kararan yüzsüz çehremizi Allah'a döneceğimiz, ellerimizi semaya açıp alemlere rahmeti ile manto gibi bürüyen Peygamber Efendimiz (s.a.v.) hürmetine af dileyeceğimiz, bir zaman dilimine kavuşmanın heyecanı içerisinde bütün bir İslam aleminin mübarek ayını tebrik ediyorum.

Yılın 11 ayı boyunca yaratıcımızdan bihaber nefes alıp verdikten ve bu halin ismine yaşamak deyip, nihayet eriştiğimiz ramazan ayında Allah'tan merhamet ve rahmet dilemek... Allah'ı belirli zaman dilimleri dışında hatırlayamamak...

Nasıl bir hastalıktır, bu?.. Bizler hangi yüz ile günahlarımız için af dileyeceğiz. Tövbemizin kabulü için hiçbir aksiyon göstermeden, birşeylerin kendiliğinden gerçekleşmesini bekleyip, hazırcılık hesabında bir reaksiyon halindeyiz. Said Nursi Hazretlerininde ifade ettiği gibi "Cennet ucuz değil, cehennem dahi lüzumsuz değil."

Fakat bütün bir ramazan ayı boyunca ellerimizi semadan indirmemeliyiz. Yüce Allah'ın bu ayda başlattığı rahmet yağmuruna karşı şemsiye kullanmayalım. Bırakın bu rahmetten nasiplenelim, gönlümüzde nasırlaşmış ve hissizleşmiş olan tabakayı söküp, iman cevherini gün ışığı ile tanıştıralım. Yüce Allah, isteyin diyor. Rabbiniz sizi geri çevirmeyecek diyor... Daha ne söyleyelim ki!

Ramazan ayı, ferdi açıdan günahların af oldunduğu, kulların rahmet yağmurları ile beraber iman tohumlarını filizlendirdiği bir ay olduğu gibi toplumsal açıdan da birlik ve beraberliği perçinleyici, insani vazifelerimizi hatırlatıcı, toplumumuzdaki çatlakları, yaraları tedavi edici, son derece ehemmiyeti ve fazileti yüksek bir aydır. Birbirimizi birbirimize hatırlatan ve kendimizden bile bihaber olarak yaşadığımız günlerin aksine insanı özüne döndüren mübarek bir zaman dilimindeyiz.

Bu rahmet ve bereket ayından azda olsa istifade edemeyen insan ne kadar akılsızdır.
Ramazanı sadece aç kalarak geçiren ve orucu bütün gün  uyuklayarak tutan, ramazan boyunca kıbleye dönemeyen insan gerçekten zarardadır. Orucu ve orucun manasını idrak edememiş beyinlere çok yazık...

Bu ayda insan nefsine karşı büyük bir savaş başlatır. Biraz öncede değindiğimiz üzere dünyevi lezzetlerden uzaklaşır. Allah'ın bu ayda yasak kıldığı şeylerden kaçar Nefsinin arzularına boyun eğmez. Hakkını vererek geçirilen, bir ramazan yaşayan insan olmak için dua edelim. Dualarımızda zalim yöneticiler altında zulüm gören din kardeşlerimizede dua edelim.

Zalimin zulmü altında yeni bir ramazana hoşgeldin diyen ve topraklarında hala siyonist İsrail'in kanlı ellerinin izlerini taşıyan Filistin halkı için dua edelim. Arap baharını sancılı bir şekilde yaşayan Suriyet ve  diğer müslüman devletler içinde dua edelim. O devletlerde ki din kardeşlerimize dualarımızda yer açmayı ihmal etmeyelim. Allah'ın rahmeti ve bereketi üzerinize olsun...

1 yorum: