18 Temmuz 2011 Pazartesi

Mim: Blog yazmaya nasıl başladım?

Hemen hemen bütün blog sahipleri bir  "mim" zincirinin halkası durumundalar. Bu zincire bir halkada ben eklemek istiyorum. İlk mimimin konusu "Blog yazmaya nasıl başladım?"...

7 yaşımdan beri yazmayı seviyorum. "Yazıyorum o halde varım." felsefesine sahibim. Öyle ki kurşun kalemin o tatlı kokusu bile beni mest etmeye yetiyor. Neyse konuyu fazla dağıtmadan meseleye dönelim. 2008 yılında kısa süreli blog tecrübelerim olsada 2009 yılının yağmurlu bir nisan akşamında düzenli olarak blog yazmaya karar verdim. Kağıda neşrettiğim mürekkep kırıntılarını düzenli bir şekilde biriktiremediğimden -çoğunluğu kayboluyordu- yazılarımı internet ortama dökmeyi daha mantıklı buldum. Öyle ya milyonlarca artığın barındığı bu dijital çöplükte bana bir yer vardı.

Bunun için önceleri hazır site servislerine göz gezdirdim. Fakat hoşuma giden bir sistem bulamadım. Aradığım servisin tarayıcımın ana sayfası olan "Google" olduğunu nihayet farketmiştim.
Google amcadan bir üyelik talebinde bulundum. "Hay hay, dükkan senin..." diyerek beni kabul etti. Fazla internet tecrübesi olmayan birisi için "Blogger" bulunmaz hint kumaşı idi.
İlk yazdığım yazı dün gibi aklımdadır. 3,5 sene önce yazdığım "Üç Sual, Üç İhtimal" yazısını sanki beş dakika önce klavyemden süzmüşüm gibi bir his var içimde. Ara sıra günce yazan birisiyim. Fakat müsvette kağıtlara yazdığımdan genelde ertesi sabah nereye koyduğumu unuturdum.
Ön tarafında anılarımın olduğu kağıtların arka tarafına F=m.a gibi formüllerin listesini yazardım. Hal böyle olunca yazmamın bir anlamıda kalmıyordu. Yani blog yazmaya başladığımda "güncelerimede" bir boşluk açtım. Bazen -çoğu zaman- politika ve siyaset üzerinede yorum yapardım.
Arkadaşlarımızla gündemin kritiğini yapar, üzerinde yemek yediğimiz gazeteden habeleri analiz ederdik. Bir bakıma ideolocyama ayna vazifesi görecek bir sanal mecraya ihtiyacım vardı.

Şimdi geriye dönüp bakıyorum. İyi ki bu blog yazıyorum diyorum. 22 Nisan 2009 tarihinde başladığım bu yolculuk bugün 817. gününü doldurmakta. İşte böyle başladım blog yazmaya...

Hani insan kan bağı olmasa bile birilerini kardeşi olarak görür ya, bende bu mim'i kıymetli yorumları ile bu yolculukta beni yalnız bırakmayan Çağatay kardeşime ve Ali kardeşime gönderiyorum. Kısacası mimlendiniz beyler (: .

10 yorum:

 1. Kardeşim kaç gündür internete giriş yapamıyorum mazur gör. 2 gündür TTnet'in canına okudum. Saat başı arıyorum adamları. En yakın zamanda aranızda olacağım ve yeni yazılarla tabii ki.

  YanıtlaSil
 2. @Çağatay Gülümser
  TTnet kalitesini düşürdü iyiden iyiye... Para veriyoruz, hizmet alabilsek tamam diyeceğiz ama o da yok arkadaş...

  YanıtlaSil
 3. Yok arıza varmış yok sorun varmış. Oha resmen oha. 2-3 saat değil tam tamına 2 GÜN! Hizmete bak allasen. 50 TL internet parası veriyoruz + Tivibuyla 54 TL telefon hariç. Kafayı yiyeceğim yahu. İşini yapamıyorsan git simit sat TTNET!

  YanıtlaSil
 4. @Çağatay Gülümser
  Haklısın kardeşim. Benim yedek internetim var mesela.. Ara sıra ttnet sapıtıyor. Cep telefonunu modem olarak kullanıyorum. Elektrik kesintileri olsa bile sorunsuz bir şekilde bağlantım devam ediyor. Aylık CEPNET paketi...

  YanıtlaSil
 5. Cep telefonunu nasıl modem olarak kullanıyorsun yahu? Benim cep telefonun internet paketi var ama pcye bağlayabiliyor musun nasıl bir şey anlat yahu :)

  YanıtlaSil
 6. Ben de Blog Serüvenimle ilgili yazıyla uğraşmaktayım.Kısa sürede yayınlayacağım.
  Ayrıca TTNET'te tahmin edemeyeceğiniz kadar fazla sıkıntı çektim.İnsanları sömürmekten başka bi iş yapmıyorlar.Ocak ayından beri Smile kullanıyorum bakıyorum keyfime.

  YanıtlaSil
 7. @Çağatay Gülümser
  nokia cep telefonunun pc suite programı sayesinde internete bağlanabiliyorum. Usb kablosu ile yada bluetooth ile telefonu bilgisayara tanıtıp işini görebilirsin.

  YanıtlaSil
 8. @kisiselist
  ttneti terketmek ile en iyisini yapmışsın. Bu arada yazın çok güzel olmuş. Büyük bir keyifle okudum.

  YanıtlaSil
 9. Sadece Nokia'da mı var bu özellik :)

  YanıtlaSil
 10. @Çağatay Gülümser
  Diğer markaların nasıl bağlanabildiginı bilmiyorum. Ama nokia dediğim gibi kardeşim.

  YanıtlaSil