8 Temmuz 2011 Cuma

Fenerbahçe ve şike soruşturmasına -kuş bakışı- yorumum

Herkes İtalya'dan Juventus'u örnek veriyor. Davalar birbirine eş, bana göre... Spor servislerinden ve internet gazetelerinden okuduğum kadarı ile 19 maçta "leke" varmış.
Son durumda gelinen nokta ise Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'a tutuklama talebi ile mahkemeye sevkedilmiş. Başkan Aziz Yıldırım haberi duyduğunda ise fenalaşmış. [Haber].

"Gördüğüm kadarıyla ihale benim üzerime kaldı, ama konuşursam herkes yanar"[Kaynak]
Aziz Yıldırım'a ait olan yukarıdaki cümle aslında Türk Futbolunun nasıl bir batağa battığının resmini çizer niteliktedir. Sözde hukuk ve adalet devleti olan bu ülkede denetim ve yargı merciilerinin ne kadar yerinde(!) çalıştığını hep birlikte görmekteyiz.
Fakat şunuda unutmayalım. Görüyorum ki kendisini Galatasaray taraftarı zanneden bazı insanlar kesin hüküm verilmemiş ve davası neticelenmemiş bir insan hakkında kesin hüküm verebiliyor. Bu konuda internet üzerinde fıkralar dahi kurgulanmış durumda. İşi temel-dursun hikayelerine kadar  sulandıranlar acaba Aziz Yıldırım suçsuz bulunursa bütün bunları tekrar nasıl yutabilecek merak ediyorum. Televizyon programlarının spor bültenlerinde yorumcular adeta bir yargıç edasında ulusa serzeniş konuşmaları yapıyor, kimisi Aziz Yıldırım'ın müdafaasını üstleniyor.

Arkadaş eğer bu ülke bir gerçekten bir hukuk ülkesi ise ortada gerçekten bir suç varsa, bir haksız galibiyet varsa bunun hukuksal anlamda karşılığının verilmesi gerekir. Fakat halkı bir linç kampanyası içerisine çekmek doğru değildir. Halkı galeyana getirmeye çalışan yorumcuların dakikalarca nefessiz nutuk verdiği ulusal televizyonlarımızda haberler daha özenli ve hassasiyet ile oluşturulmalıdır.

Bu konuda kişisel görüşümü sorarsanız;
Eğer Fenerbahçe'nin gerçekten haksız galibiyetleri varsa hakettiği cezayı görmesi hukuk bakımından sevindirici bir olay olur. 15 Temmuza kadar nihayete ermesi gereken bu soruşturmada birçok insan gözaltına alındı veya ifadesine başvuruldu. Sivas'ı çok seven birisi olarak Sivasspor'unda isminin soruşturma kapsamında zikredilmesi beni son derece rahatsız etmiştir. Sivasspor'umuzun adını böylesine onur kırıcı bir soruşturma içerisine çekenlerin cezasının verilmesini temenni ediyorum. Bu açıdan herkesin yüce Türk Adaletine güvenmesi ve neticeye bağlanan karara saygı duyması gerekir. Soruşturma sonucu Fenerbahçe kimliği hiçbri şekilde zarar görmeyecektir. Evet büyük maddi kayıplar olsada, hatta küme düşürülsede Fenerbahçelilik gönüllerde aynı saflıkta ve temizlikte sarı-lacivert forması altında mücadelesine devam edecektir.

Bir Galatasaraylı olarak bunları söylüyorum. Esasen ister Galataray küme düşsün ister Fenerbahçe küme beni o kadarda ilgilendirmez. Onlar kazandığında hayatım yoluna girmiyor veya onlar kaybettiğinde dünyam başıma yıkılmıyor. Milyon dolarların döndüğü bir piyasada kurtlara sempati beslemekte ayrıca bir kurban psikolojisidir. Vesselam (:

2 yorum:

  1. Burada herşeyi Fenerbahça bazında sınırlamak yanlış olacaktır.Köklü ve şanlı tarihi olan bir kulübü lekelemek ne derece doğrudur?

    YanıtlaSil
  2. Bir suç varsa mutlaka cezalandırılmalıdır. Ister fb ister gs olsun... Benim için hiç farketmez.

    YanıtlaSil