9 Temmuz 2011 Cumartesi

Bir Nesli Nasıl Mahvettiler (İnceleme)

Not: Bu kitap bir roman değil ama roman tadında okunacak bir eser.

Anadolu Kıtası üzerinde İslam davasının baş neferlerinden birisi olan, büyük aksiyon adamı Osman Yüksel Serdengeçti, bu kitabında, cumhuriyetten sonra milleti yozlaştırmak ve kalplerini boş bırakmak isteyen kötü zihniyetlilerin yeni yetişen neslin düşüncelerini nasıl mahvettiklerini, okullarda yapılan dinsizlik çalışmalarını, batı adamının içimize yerleştirdiği ajanlar vasıtası ile Alla'a ve bütünüyle mukaddesat tarihimize karşı düşman olan bir nesil yetiştirilmeye, küfür tohumlarının filizlendirilmeye çalışılsığına önemle dikkat çekmiştir.. Bir roman havasında akıcı diliyle bir çırpıda okunacak bir eser. Aynı zamanda Akif ve Mevlana'yı da kısa ve öz olarak anlatmaya çalışmış.

Kitap ile ilgili yayın evi şunları söylemiştir.
"İnsanlar... Birbirini atlatan, çekiştiren, yiyip yutan insanlar... Kalp kapılarının, gök kapılarının, Allah'a giden bütün yolların, servetlerle, şöhretlerle, şehvetlerle, menfaatlerle kapandığı bir cemiyette sen ne yapabilirdin çocuğum, ne yapabilirdin?
" Bu kitabı, sadece bir neslin nasıl mahvedildiğini yakinen bilmek için değil, herkesin Yönetim'den öcü gibi korkup sustuğu bir dönemde, hakikati doğrudan doğruya ve dobra dobra haykıran korkusuz bir adamın meydan okuyuşlarını görmek için okuyacaksınız. Bu eser, içindeki birbirinden güzel birçok yazı bir yana, sırf "Ayasofya Davası" için bile kitaplıkta bulundurulmaya değer.
Bir nesli topyekün kurutup, Türk'ü baştan dilediğince var etmeye çalışan insanların, Türk Gençliği üzerindeki oyunlarını okudukça yakın tarihimizi daha iyi anlayacağız. Kitabın yazarı büyük aksiyon adamı Osman Yüksel Serdengeçti, Mukaddesatçı Türk Gençliğine şöyle sesleniyor,
Bu kitap buhranlar, hüsranlar içinde çırpınan, hayatı facialarla dolu, ayarsız, kararsız genç neslin serencamıdır. Bu hayat ölümden de beterdir. Bu kitapta bahsedilen insanlar bir defa değil, bin kere ölürler.'
Kitap birkaç bölümden oluşmaktadır. Bu bölümleri şöyle sıralayabiliriz.
  1. Bir Nesli Nasıl Mahvettiler?
  2. Ayasofya Davası
  3. Radyo Konuşmaları
  4. Mevlana ve Akif
Birinci ve ikinci bölüme özellikle dikkat edilmesi gerekir. Sırf bu iki bölüm için bile kitap satın alınıp kitaplığa yerleştirilebilir.

Kitabın teknik ayrıntılarınada göz atalım.
  • Yayın Yılı: 2008
  • Kitap Kağıdı
  • 136 sayfa
  • 13,5x19,5 cm
  • Karton Kapak
  • Yayın evi: Türk Edebiyat Vakfı
Kitabın ücreti ise 9 TL. Böylesine bir muazzam içeriğe sahip bir kitap için 9 TL verilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder