12 Temmuz 2011 Salı

Akrebin gözleri, akrebin akrep...Belkide Türk rock müziğinin en iyi şarkısı...
Daha önce dinlemediyseniz, hemen yukarıda play düğmesine tıklamanızı istiyorum. Sadece rock müziğinin değil aynı zamanda Türk müziğininde yaşayan efsanesi olan Erkin Koray'ın alışılmışın dışında olan tarzı ile "Akrebin Gözleri" isimli şaheseri bizlere armağan ediyor.

Çift sesli gitar bölümlerinide barındıran bu şarkı, Erkin Koray'ın 1995 yılında çıkarmış olduğu "Gün Ola Harman Ola" isimli albümünde yer almaktadır.  1995 yılında Erkin Koray'ın "54 yaşında" olduğunu biliyoruz. 54 yaşında bu muhteşem çalışmayı oluşturmuş, peşinden "Akrebin Gözleri" adına en iyi şarkı ödülünü almıştır. Günümüzde yeni yetme, kendisini rocker zanneden, liseli müzik grupları edasında albüm çıkaran, elektro gitarı artistlik olsun diye sahnede tutan grupları gördükçe büyük usta Erkin Koray'ın kıymetini daha iyi anlıyorum.

Şarkının sonunda yer alan harika bir "solo" var. Şarkı öyle bir yerde bitiyor ki "solo bu kadar mıydı?" demekten kendini alamıyor. Ayrıca Erkin Koray bu şarkısını, Yedikule konserinde ve şarkının başına ilave ettiği enfes bir solo eşliğinde söylemişti. O anlara tanıklık etmek isteyenler için YouTube emrinizdedir.

2 yorum:

  1. Hiç dinlememiştim ve dinlemediğime de hayret ettim.Böyle şeyleri paylaşman güzel oluyor arada eskileri hatırlamak iyi.

    YanıtlaSil
  2. Evet yeni yetme rockerlar için örnek olmalı.

    YanıtlaSil