22 Mayıs 2011 Pazar

Mezarlık Gülleri / Bir Dökümanterle Karışık Hikaye Kitabı (İnceleme)


KİTAPTAN
_____________________
Mezarlık Gülleri

Bir dökümanterle karışık hikaye kitabı
Adamın biri vasiyet etmiş:
“Ben ölünce”, demiş, “mezarımın üzerine gonca güller dikin. Onları, açıp ta olgun birer gül haline gelinceye kadar başından hiç ayrılmadan sulayın. Sonra çekilin ve kendi hallerine, doğa’nın kucağına bırakın”.

Sevenleri adamın bu vasiyetini tutmuşlar. Öldükten sonra mezarının üzerine her renkten gonca gül dikmişler. Ve bu gülleri de, gece gündüz başında sırayla nöbet tutarak sulamışlar.

Sonra vasiyete uyarak, güller tamamen açıp olgunlaşınca sulamayı kesip, kendisine son bir “Allahaısmarladık” deyip mezarının başından ayrılmışlar.

Gün geçmiş, mevsim gelmiş, yağmur yağmış, dökülen gül yaprakları sularla birlikte mezarın topraklarına karışmışlar. Öyle ki, bu sular, güllerin yaprak ve köklerindeki bütün özleri derinlere taşımışlar, taa adamın vücudunu sarıp içine karışıncaya kadar...

Sonra, ilkbahar gelmiş.
_____________________

Türk rock müziğinin yaşayan efsanesi Erkin Koray'ın 2006 yılında Alfa Yayınlarından çıkardığı okunulası bir kitap... Erkin Koray "Mezarlık Gülleri" isimli kitabında kimi zaman düşündürüyor kimi zaman güldürüyor kimi zaman ise eleştirilerde bulunuyor. Ayrıca kitabında birçok şarkısınında hikayesi, sözlerdeki duygu yoğunluğunu okuyucu ile paylaşıyor. Ayrıca herkesin bir anlam yüklediği, çok ses getiren ve Erkin Koray ile birlikte efsaneleşen "ESTARABİM" kelimesinin ne anlama geldiğini satır aralarında vermektedir.


Omuzlarına dökülen ve çok tartışılan saçlarıyla, turuncu-siyah renkli geniş paçalı pantolonuyla sahnede yerinde duramayan, Hard Rock tarzı müziği ile duvarları sarsan, Türkiye’de “ilk”lerin ismi olan Erkin Koray kitabında müziğinin sertliğini, nükteciliğini, kavrayıcılığını satırlara döküyor.
Kitabın arka kapağından...
Tüm Hippi’ler,
tüm Çiçek Çocukları,
tüm Rock’çular,
ve tüm 68’liler!
Sizden geçti!
Siz başaramadınız!

BU SÖZÜM ŞİMDİ SİZİN ÇOCUKLARINIZA:
Ne yazık ki; artık, sizi öldürmek için silah üretenlerin size doğrulttuğu silahların önüne, babalarınızın öğrettiği gibi, çiçek veya zeytin dalı uzatarak, bundan kendilerine bir mesaj çıkarmalarını beklemek ham hayalden ibaret olmuştur.

Onlar bunu şimdiye kadar anlamadılarsa, bundan sonra anlayacaklarını beklemek aptallık olur.

Artık esas olan, sadece ve sadece silah üretmenizdir!

Tüm işinizi gücünüzü bir yana bırakıp, yalnızca silah üretecek, ve onları öldüreceksiniz!

İnanın! Ancak bu mesajınızdan anlayacaklardır!”
(Erkin Koray)
Kitap hakkında fiziksel bilgileri de vermek istiyorum.
  • Yayın Yılı: 2006
  • 440 sayfa
  • 13,5x19,5 cm
  • Karton Kapak
Kitap dediğim gibi 440 sayfa. Fiyatı ise 16 TL. Dolu dolu bir kitap sizleri bekliyor. Ayrıca  aynı isimde bir şarkısıda vardır. "Gün Ola Harman Ola" isimli albümünde yer bulan bir şarkı idi, Mezarlık Gülleri...Veda ederken: Okunulası bir kitap, dinlenesi bir şarkı...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder