1 Nisan 2011 Cuma

Türkçe Ezan ve Menderes (İnceleme)

Mustafa Armağan'nın 2010 yılında çıkardığı yakın tarihimize ışık tutan bir kitap. İsmindende anlaşılacağı üzere kitap 1932 ve 150 yılları arasında cereyan eden hadiseleri anlatmakta. 18 yıllık bu süre zarfında ezanın Türkçe olarak okunmasını sözlü tarihin kapılarını çalmanın ne denli bereketli bir emeğe dönüşebileceğini gösteriyor.

Arapça ezanın serbest bırakıldığı 16 Haziran 1950 günü halkın yaşadığı büyük mutluluk, görülmemiş bir sevinci yazar çok güzel bir şekilde resmetmiş. Fakat objektif olmak gerekirse Mustafa Armağan'ın bu kitabı diğer kitapları arasında sönük kalmakta. Kitap o dönemin insanlarından gelen mektuplardan oluştuğundan beklediğim fazlaca ayrıntıyı kitapta bulamadım. İnsanların anılarını derlemiş kısaca. Fakat sunum kitabı akıcı bir şekilde sunduğundan büyük bir zevkle okuyacaksınız.

Ayrıca kaynak açısındanda yeteri seviyede kitap. Arapça ezanın serbest bırakıldığı ilk gün çıkan gazetelerin ilk sayfalarını okuyucuya sunmasıda o günü anlamak bakımından tarihe ışık tutar nitelikte olmuş. 
Kitaptan birkaç hatıra paylaşmak istiyorum.
Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’tan Van’daki Ayşi Nineye, Prof. Şerafettin Gölcük’ten son Osmanlı müezzinlerinden Tahir Çağıran’a, Bediüzzaman’ın talebesi Mehmet Kırkıncı’dan Çorum’un Alaca ilçesinden “46 Demokratı” Mustafa Kağızman’a, ezan Arapça okunduğunda bu haberin orduda un helvasıyla kutlandığını hatırlayan emekli Yarbay Cemal Yıldız’dan Hatay’da çocukların “Uyumazsan Türkçe ezan okurum ha!” diye korkutulduğunu söyleyen Mehmet Duran’a kadar onlarca tanığın dilinden ezanın bilinmeyen gerçekleri bu sözlü tarih çalışmasıyla ilk kez gün yüzüne çıkıyor.
 Kitap hakkında diğer bilgileride sunmak istiyorum.
  • Yayın Yılı: 2010
  • 240 sayfa
  • 13,5x21 cm
  • Karton Kapak
  • Liste Fiyatı: 12,00  TL. 
Veda ederken: Bir devrin yazılamayan gerçekleri...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder