2 Nisan 2011 Cumartesi

Felsefede ki gizli dogmatiklik üzerine…

Felsefe dogmatikligi reddetsede felsefi akımlara baktığımda göreceğiz ki gizli bir dogmatiklik vardır. Bazı felsefi akımlar birbirini reddeder. Ve bu felsefi akımlara bağlananlar karşı akımı derinliğine ve genişliğine araştırma ihtiyacı hissetmez. Kendi görüşüne ihanet etmemek pahasına belki yanlış olduğunu bile bile onu şiddetle savunmaya devam. Buda felsefenin bir başka çıkmazi olarak kabul edilebilir.
Herkes tek bir akıma bağlanacak o akımın davasının memuriyeti ve mesuliyeti altına girecek diye bir kural olmadığı gibi görüşün yanlışını görüp kendini kandirmaninda bir manası yoktur.
Üstad Necip Fazıl Kısakürek ‘BIR ADAM YARATMAK’ isimli romanında Felsefeyi göğü zıpkınlamak olarak yorumluyor. Bu cümle üzerine biraz daha eğilmek gerekirse hakikati yoklukta aramak ile eş bir kavram olarak tanımlanıyor.

***
Bir felsefe öğrencisi değilim. Sonrada öğrendim ki dogmatizm bir felsefi akım imiş. Ve hal böyle iken durumun vehameti dahada artıyor. Reddettiği bir savı bünyesinde barındırıyor. Birbirini sıfırlayan bu akımlar bütünü her durumda sonuç sıfır veya sıfıra yakın oluyor. Bu sebepten felsefe pozitif bir bilim değil. Pozitif bir bilimde doğru olan ile yanlış olan birbirini sıfırlayamaz. Son dönemlerde bunu farkeden felsefe adamları felsefeyi pozitif bir bilim haline getirmeyi amaçladılarsada başarılı oldukları hala tartışılır durumda.

Veda ederken: Göğü zıpkınlamak işi (:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder