6 Mart 2011 Pazar

"Yaşayan Mehmet Akif" Sempozyumundaydım.

Kültür ve Turizm Bakanlığımızca 2011 yılı milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy yılı olarak ilan edildi.

Dün Sivas'ta bir sempozyum vardı. "Yaşayan Mehmet Akif" konulu sempozyuma bende katıldım. Konuşmacı Türkiye Yazarlar Birliği başkanı D.Mehmet Doğan beyefendi idi. Daha önce Mehmet Akif Ersoy hakkında yapılan en kapsamlı araştırmanında sahibidir D.Mehmet Doğan.

Kısa bir Kuran ziyafeti ile başlayan sempozyumda Mehmet Akif Ersoy'a ait iki tanede şiir seslendirildi liseli öğrenciler tarafından. Şiiri seslendiren öğrencilerden birisinin şiiri ezberinden değilde kağıttan okuması Mehmet Doğan'ında dikkatinden kaçmadı. Ve konuşmasına başlarken öğrenciye biraz kızdı.

Konuşmacı sn. Doğan, Mehmet Akif Ersoy hakkında ayrıntılı bilgiler verdi. Çanakkale Şehitlerine adlı şiirinin hikayesini bizlerle paylaştı. Çanakkale'den binlerce kilometre uzakta Arap çöllerinde Hicazda çok küçük bir tren istasyonunda yazmış bu muazzam şiiri.

Saat yedide başlayan sempozyum saat dokuz buçuk gibi bittiğinde herkesin üzerinde derin bir sükunet vardı. Sempozyumu düzenleyen kurum Sivas İmam Hatipliler Derneği idi. Zaten açılış konuşmasınıda bu derneğin başkanı yaptı. Hizmetlerini falan anlatmaktanda geri durmadı. Peşinden sponsorları sıraladı. Daha önce milyon kere dinleğim metinlerdi bunlar.

İki gün önce sn. Bakan Veysel Eroğlu, dün Türkiye Yazarlar Birliği başkanı Mehmet Doğan... Yarın kim gelir bilemiyorum. Son olarak dün Sivas AKparti millet vekili aday adayı ile sohbet imkanı yakaladım. Daha adaylığı resmen duyurulmamış. Fakat kesin gözüyle bakılıyor gibi.
Veda ederken: Buda afişi yada reklamı (:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder