9 Mart 2011 Çarşamba

Türkiye'de yazar olmak: Süleyman KOCABAŞ

Son üç gündür Cumhuriyet Üniversitesi'nin eğitim fakültesi binasında masanın üzerinde bir yığın kitabı satmaya çalışan bir adam dikkatimi çekti. İlk gün esasen aldırış etmedim, yolumu değiştirmeden doğruca eve gittim. Fakat ertesi gün bu kitapları satmaya çalışan amcanın aradaki bütün kitapların yazarı olduğu gerçeğini öğrendim. Merakım iyiden iyiye arttı. Masaya yaklaşıp isminin Süleyman KOCABAŞ olduğunu ve Kayserili olduğunu öğrendim.

Bu ismi daha sonra biraz internette araştırdıktan sonra daha ayrıntılı bilgilere ulaştım. Emekli bir tarih öğretmeni olan Süleyman KOCABAŞ aynı zamanda araştırmacı tarihçi yazar... İçimden bütün bu sıfatları ismi ile nasıl özdeşleştirdi diye geçirmedende edemedim. Sn. Süleyman Kocabaş beyefendinin eserlerinde yakın Türkiye tarihi, siyaset tarihimiz, iç ve dış politikalarımız, milli bir meselemiz olan Ermeni Meselesi, Türkiye üzerinde batılı güçlerce oynanan oyunlar, Türkiye'de misyonerlik faaliyetleri, zengin kaynak içeriği barındıran Osmanlı-Türkiye geçiş dönemi, Türkiye'de masonluk... üzerine 40'tan fazla esere imzasını atmıştır.
Eserlerinden bazıları
 • 1915 Çanakkale Savaşları ve Türk - Dünya Tarihindeki Yeri
 • ´Vaat Edilmiş Toprak´ Filistin İçin Mücadele Türkiye ve Siyonizm
 • Atatürk Dönemi 1923 – 1938
 • 31 Mart Olayı´nın İç Yüzü II. Abdülhamid Nasıl Devrildi?
 • Sultan II. Abdülhamid Şahsiyeti ve Politikası
 • Kendi İtiraflarıyla Jön Türkler Nerede Yanıldı?
 • Osmanlı İsyanlarında Yabancı Parmağı
 • Sultan Abdülaziz ve I. Meşrutiyet Tarihi
 • Tarihte Adil Türk İdaresi
 • Alman Kapanı Almanya´nın Nasıl Sömürgesi ve Eyaleti Yapılacaktık?
 • Dönmelik ve Dönmeler: Türkiye´de Gizli Tarih II
 • Ermeni Meselesi Nedir, Ne değildir?
 • Geçmişten Günümüze Bilinmeyen Tarihimiz
 • İngiliz Tuzağı Osmanlı´nın Yaşatılması ve Yıkılışında İngiltere´nin Rolü 1783-1923
 • Kuzey´den Gelen Tehdit Tarihte Türk-Rus Mücadelesi
 • Niçin Mağlup Olduk
 • Osmanlı İhtilâllerinde Yabancı Parmağı
 • Misyonerlik ve Misyonerler: Türkiye´de Gizli Tarih III
Bu kitapların hepsi yazarında sahibi olduğu Vatan Yayınları'ndan çıkmaktadır. Süleyman Kocabaş beyefendi, Kayseri/Talas'ta bulunan evini "Tarih İhtisas Kütüphanesi" haline getirdi. Kendi imkanları ile kurduğu bir kütüphanede, çoğunluğunu Türkçe, İngilizce ve Osmanlıca tarih kitaplarının meydana getirdiği 37 yıllık gazete ve dergi kolleksiyonunun da bulunduğu kütüphanede 8 binin üzerinde kitap bulunuyor. Bu bakımdan Süleyman Kocabaş'ın ülkeye kazandırdığı bu kütüphane, araştırmacı akademisyenlerede muazzam bir kaynak olarak hizmet ediyor.

***
Sn. Süleyman Kocabaş'ı daha iyi tanıdıkça Türkiye'de gerçek yazarlara kıymetin ne ölçüde verildiğinide daha iyi anladım. Medya ile haşır neşir olmayan hakiki yazarların kıymeti çok sonraları anlaşılıyor. Bunun bir örneğinide ne yazık ki bugün gördüm. Hayatını kitaplara, tarihe adamış bir insanın öğrencilerin ilgisini çekememesi günümüz Türkiye'sinin yazarlarına ne ölçüde sahip çıktığının açık bir göstergesi. Yazarla yarım saat kadar sohbetimde Sn. Süleyman Kocabaş bana  şunları söyledi:
"Nazım Hikmet'i sol kesim sömürürken, Necip Fazıl ve Mehmet Akif'i sağ kesim sömürmekte. Eğer bende vefatımdan sonra sömürüleceksem tanınmamak en iyisi..."
Yazarın bu cümleleri Türkiye'de siyaset ve politikanın türlü kumar oyunları ile harcaya harcaya bitiremediği şahsiyetlerede dikkat çekiyordu. Bu cümleler için sayfalar dolusu tahliller yazsam yinede tam izahını yapmış olamam. Yazımı burada bitirirken birgün bu ülkede hakiki aydınların yani yazarların gereken değeri bulacağını ümit ediyor sizleri Allah'a emanet ediyorum. Esen kalın...
Veda ederken: Evet Türkiye'de yazar olmak...

6 yorum:

 1. Süleyman Kocabaş hocamı tanırım.iki kitabını okudum.
  Çok başarılı bir araştırmacı.
  Ama kaderi için öyle söyleyemem.

  YanıtlaSil
 2. Süleyman Kocabaş hocamız saygıdeğer bir insandır. Tesadüfen bana geçen sene bir kitabını sattırmıştı kitap fuarında. İyikide sattırmış, çünkü onun ne kadar bilgili bir insan olduğunu sonradan öğrendim. Hiçbir ticari kaygısı olmadan sadece insanlara tarihi tanıtmak içindir bu çabası. Her kitabında atıp tutmadan referanslarıyla verir bilgileri ki en güzeli budur bir tarih kitabında.

  YanıtlaSil
 3. Yazarın eline sağlık diyorum. Süleyman Kocabaş beyfendi çok saygıdeğer, çok düzgün bir insan. Kendi evini bir kütüphane haline getirip halka açan bir insanı kolay kolay göremezsiniz, üstelik de hiç bir maddi kaygı gütmeden. Zaten en büyük hatalarımızdan biri hakeden insanlara, hakettiği değeri vermiyor olmamız ...

  YanıtlaSil
 4. Çok başarılı bir akademisyen bağımsız tarafsız ve serbest bır tarihcı

  YanıtlaSil
 5. Süleyman KOCABAŞ hocamdan Allah razı Olsun

  YanıtlaSil
 6. Alman Kapanı kitabını şimdi okuyorum. Ne kadar anlaşılabilir, net ve bizim şimdiye kadar ne kadar öğrenmediğimiz bir dönemin tarihi. Geç buldum ama okumaya devam edicem.

  YanıtlaSil