3 Mart 2011 Perşembe

İzleyeceğim: Kağıt


Filmi izlemeye gitmemiştim. Fakat fragmanı izleme şansım oldu. 14 Ocak 2011 tarihinde vizyona girdi. Fakat "Kağıt" 2010 yapımı bir film. Film hakkında biraz bahsetmek istiyorum. Yazan ve yöneten her zaman olduğu gibi Sinan Çetin. Dram ve politik türünde bir film olmuş. Hemen filmin konusuna geçelim.
Genç ve idealist yönetmen Emrah, ilk sinema filmini çekmeye çalışmaktadır. Emekli gümrük muhafaza müdürü olan babası Mehdi Bey, Emrah’ın eczacı olacağına inanıyordur. Arkadaşları ve annesi Şahane Hanım’ın da desteğiyle yapımcılardan para bulan Emrah’ın karşısına, bürokrasinin çarkları çıkar. Hayalleriyle Emrah arasında sansür kurulu başkanı Müzeyyen Hanım’dan alacağı son bir imza kalmıştır. Ama bu, düşündüğü kadar kolay olmayacaktır...

İdeallerinin peşinde resmi otoritenin karşısına dikilen bu genç adam, saçma bir kanunu kör bir inançla uygulayan bu küçük memurla kıyasıya bir mücadeleye girişmek zorunda kalacaktır.
Evet kanunlara bir eleştiri var filmde. Sinan Çetin'in referandum sürecinde sergilemiş olduğu "evet" tavrının yansımaları kimi çevreler tarafından hala kullanılmakta. Filme bir propaganda filmi diyende var bir manifesto diyenlerde. Forumlardan izleyenlerin fikirlerine baktığımda çoğunluğu filmden memnun kalmış. Kimi sitelerde 6.3/10 puan alsada izlemeye değerdi diye düşünüyorum.

Film saçma kanunları eleştiriyor demiştim. Birde internet sansürü konusu var. Eğer fragmanı izlediyseniz orada şöyle bir sahne var. "Bir sabah uyandınız ve birileri diyor ki size sabah kahvaltısında zeytin yemek yasak. Her yasak kendi isyancısını yaratır. Zeytinseverler bir örgüt kurarlar. Üzerinde zeytin dalı olan bir bayrakları olur. Zeytinlere özgürlük diye bir marşları olur belki. Şimdi soruyorum size, zeytinseverler ayaklanıp dağa çıksa dağa çıkan mı suçlu yoksa zeytini yasaklayan mı? İnsanların başlarına ne takıp takmayacakları, evlerinde ne dilde konuşacakları, ne yiyecekleri, ne giyecekleri bunlara yasalar karar verebilir mi?"

Şimdi hiçbir günahı olmayan milyonlarca blogger'ın yazma hakkı elinden alınıyor. Üstelik "idare edemiyorsan toptan yasakla zihniyeti" ile "kurunun yanında yaşta yansın" politikası ile bloglarımıza kilit vuruluyor. O halde biraz önce ki senaryoyu zeytinseveler olarak değilde blogseverler şeklinde değiştirebiliriz.

Veda ederken: Her yasak kendi isyancısını doğurur.

5 yorum:

 1. Fragmanını beğendiğim bir film.Gitmeyi ben de düşünüyorum.

  YanıtlaSil
 2. Vizyondan kaldırılmış diye duydum. Altı hafta gösterimde kalmış. Ancak DVD şeklinde izleyebiliriz.

  Film altı haftada 300.000'e dahi ulaşamamış(sitelerde öyle yazıyor.). Ama bu filmin kalitesiz olduğu anlamına gelmez.

  YanıtlaSil
 3. Aaa ben bunu nasıl kaçırırım :S Ne ara girmiş ne ara kalkmış. Dizileri bıraktılar artık sinemaları da mı engelliyorlar. Bunaldım artık vallahi bunaldım.
  DVDsini bulursam alırım veya netten izleriz (tasvip etmiyoruz) :D

  YanıtlaSil
 4. DEĞERLİ DOSTUM.BLOGGERDEKİ BLOGUMU GERİ ALDIM.YENİ KURTARDIM :)
  AMA ŞİMDİLİK YİNE BLOGCUDA YAZMAYA DEVAM EDECEĞİM.TAKİ BLOGGER AÇILANA KADAR.

  ESEN KAL.
  BU ARADA SİNAN ÇETİN BU FRAGMANDA HERŞEYİ BİZLERE AÇIKLIYOR !!

  YanıtlaSil
 5. @UFUK KOCAKAPLAN
  Blogu kurtarmana sevindim aziz kardeşim.

  @Çağatay Gülümser
  Filme ilgi olmamış anlaşılan.

  YanıtlaSil