18 Mart 2011 Cuma

Galatasaray vs Fenerbahçe derbisi üzerine...

Bu akşam büyük derbi var. Derbiyi evden izleyeceğiz. Yaklaşık 7 kişilik taraftar grubu ile hazırlıklarımızı tamamladık. Her galatasaraylı gibi bende başkandan memnun değilim. Galatasaray tarihinin en kötü dönemleri bana göre başkan Polat zamanındadır. Galatasaraydaki en büyük problem bir başkanlık anlayışının olmamasıdır. Başkan demek herşeye müdahale eden kurul demek değildir. Başarı için ön hazırlıkları yapan kişidir başkan.

Ve bugün bu yönetim yüzünden galatasaray bu durumda. Başarıya hasret yıllardır. Geçen sezon fenerbahçenin kupayı son dakikada kaybetmesini bir kazanç olarak gören yönetimden ne bekleyebiliriz ki. Bugün galatasarayın yenilmesi durumunda kriz dahada büyüyecektir. Fakat derbilerde bir favori yok, bunu daha önceleride tecrübe ettik.

Bir başka sorun ise takım ruhunun günden güne eriyor olması. Takımı toparlayabilecek bir büyük futbolcu dahi yok. Ardanın üzerinde aşırı derecede baskının olması kaptanında performansını etkiliyor. Her transfer döneminde Aykut ile alay eder gibi kaleci arayan bir yönetimin Aykut gol yediğindede ona kızmaması gerekir. Ya kaleciye güveneceksin. Yada göndereceksin.
Ayrıca yabancı-yerli problemide var. Hiçbir iş yapmayan yabancıların aldığı ücretler-üstelik maça çıkmadan alıyor parasını- yerli futbolcuların moralini bozuyor. Yabancılardan bin kat daha fazla iş yapan yerli hakettiği ücreti alamıyor. Ve bunda haklılar.

Gelelim fenerbahçeye. Fenerbahçede işler daha iyi. Özellikle ikinci dönem ile büyük bir çıkış yakaladılar. Ve bir anda şampiyonluğa en büyük aday haline geldiler. İkinci yarı sekizde sekiz galibiyet gibi bir seri yakaladılar. Formları oldukça iyi, başkan teknik direktöre güveniyor. Fenerbahçede tek eksik, takımın Alexe bağlı olarak oynaması. Alexin sakatlanması durumunda takım bocalayabilir. Ancak şuda bir gerçek ki galatasaray için futbolcu Hagi ne ise Alex'te fenerbahçe için daha fazlası. Bir druan top ile maç kazandırabilen bir futbolcu saygıyı hakediyor.

Derbinin sonucuna gelirsek, bu hususta birşey söylemek çok zor. Derbilerde favori yok demiştik. Fakat gönlüm galatasarayın kazanmasından yana. Eğer bu maçıda kaybederse çöküş dönemine girecektir. Fenerbahçe favori olarak görülsede galatasaray bir çıkış yakalamak için maçı yüksek tempoda oynayacaktır. Mutlaka bir skor tahmini sitoyrsanız 1-0 galatasaray kazanır diyorum.

Veda ederken: Ya tamam ya devam...

4 yorum:

  1. Bir fenerbahçeli olarak geçmiş olsun diyorum değerli kardeşim.Yine kazandık. :):):)

    YanıtlaSil
  2. Yanlış saptama kardeşim...2-1 kaybetti.

    YanıtlaSil
  3. Küme düşmek söz konusu olamaz.Eğer GS küme düşerse yalnızca Türk futbol tarihi değil dünya futbol tarihi etkilenir.

    YanıtlaSil