16 Mart 2011 Çarşamba

Deizm'in inanç çıkmazları ve dua hususu

Yazıma Deizm (Tanrıcılık) kavramının nedirini açıklamak ile başlıyorum.
Tüm dinleri reddeden ancak tanrının varlığına inanan inanç şeklidir. Dinler rededildiği için peygamberler, kutsal kitaplar, cennet ve cehennem, melek, şeytan gibi kavramların hiçbirinin deizm inancında yeri yoktur. Sadece evreni ve doğa kanunlarını koyan, bunun ardından evrene ve insanlığa hiç bir müdahalesi olmayan tanrıya inanılır.
Daha tanımını yazarken sistem kendi kendisini yok etti. Deizm denen kavram tek tanrının varlığına inanıyor. Bu kısımda bir küfür yok. Fakat Allah'ın kurallarını reddediyor. Akla ve mantığa sığmayan bir çelişki öyle değil mi? Allah'a inanıyor fakat Allah'ın dinini, göndermiş olduğu peygamberi, bütün mukaddesatları reddediyor. Allah inanıyor fakat Allah kelamı olan kutsal kitaba inanmıyor. Yani "Güneşe evet ama ışığına hayır." felsefesindeler.

Görüldüğü üzere bir çelişkiler senfonisi var Deizm denen kavramda. Eksikliklerini farketmek için sayfalar dolusu incelemede bulunmaya gerek yok. İşte birkaç satırda sistem çökmüş vaziyette. Yazımın devamın  dua hususuna değinmek istiyorum.
***
Bir tasavvuf sohbetinde bulunuyordum. Ve benden yaşça fazla büyük bir amcanın şu cümlesi beni hayretler içerisinde bıraktı. "Amca, duada Allah'a karşı gizli emir vardır."
Esasen böyle bir küfür cümlesi beklemiyordum. Daha dua denen kavramın ne olup ne olmadığının idrakına varamamış bir beyin karşımda duruyor hatta daha fazla ileri giderek Deizm'in temellerini savunmaya çalışıyordu. Yaşına gösterdiğim hürmetten dolayı birkaç cümle ile bu küfür ehline gereken cevabı verdim.
Amcaya cevabım şöyleydi.

Bakınız! Dua denen kavramda gizli bir emirin var olduğunu iddia ediyorsunuz. Aslına bakarsanız cümle kendi kendisini çürütmekte olduğundan bu izahı yapmaya bile gerek duymuyorum. Ancak birkaç cümlede ben söylemek isterim bu bahiste. Madem duada gizli bir emir var. Kul o halde emir verecek kadar güçlü, neden duaya ihtiyaç duyuyor. Cevap veremiyorsunuz bakın. Bakınız bey amca, dua Allah ile kul arasındaki bir iletişimdir. Ve bu iletişimde gizli bir emir yoktur. Duada kulun acizliği vardır. Kul duada acizliğini dile getirir. İhtiyacını yüce yaratıcıdan diler. 

Bu cevap amcayı tatmin etmemiş olacak ki bir başka açıdan beni vurmaya çalıştı. Amca şöyle devam etti, peki neden dualarımız kabul görmüyor. Aciz olan kulun acizliği neden giderilmiyor.
Amca boşa kürek çekiyordu. Cevabım net ve hazırdı. Amcaya karşı gayet nazik bir üslupla devam ettim.

Bey amca, şartlarına uygunsa dua kabul olur. Bu konuda hadisi şerifleri esas almalıyız. Şu hadisi şerifler sizi tatmin edecektir.
 • Rabbiniz kerimdir, kendine açılan eli boş çevirmekten haya eder, edilen duayı kabul eder.
 • Çalışmadan dua eden, silahsız harbe giden gibidir.
Ardından ortamı terketti. Ben sohbetimizin devam etmesini ümit ederdim.

  11 yorum:

  1. kardeşim.blogger yasağı kalktı mı?Bana kaldırıldı denildi.Doğrumudur?

   Bu arada yazı hakkında söuleyecek bir kelime bulamıyorum.Yüreğine sağlık.

   YanıtlaSil
  2. Değerli kardeşim.Ben ufuk.Tekrar blogger adresime döndüm.Blogcu da artık yazmayacağım.
   Yine Asımın Nesli 1915 DE Allah ömür verdikçe yazmaya devem ediyorum.Diğer siteyi yani blogcu sitemi kullanmayacağım.bilgine.

   UFUK KOCAKAPLAN

   YanıtlaSil
  3. Yasak kalktı kardeşim. Ama bazı yerlerde hala devam ediyor. Fakat bir iki gün sonra erişim kesin olarak sağlanacak.(Teknoloji sitelerinden okuduğum kadarı ile...)

   YanıtlaSil
  4. ----------------------------------
   Daha tanımını yazarken sistem kendi kendisini yok etti. Akla ve mantığa sığmayan bir çelişki öyle değil mi? Allah inanıyor fakat Allah kelamı olan kutsal kitaba inanmıyor.
   ----------------------------------
   Arkadaşımın kusura bakma ama sen anlamamışsın bu olayı. Bir örnek vereyim. Bir bitki düşün. Ben bu bitkinin yendiği bir coğrafya da büyüyorum. Sen ise bu bitkinin sadece yaralara şifa amacıyla sürüldüğü kesinlikle yenmediği bir başka coğrafya da büyüyorsun. Bir gün sen beni ziyarete geliyorsun ve sofraya bu bitkiyi çıkarıyorum. Sen bana demezmisin arkadaş sen napıyorsun o yenmez, yaralar içindir. Burdaki tanrı kavramı senin şimdiye kadar düşündüğün, sana öğretilen tanrı kavramı değil. Onların inancına göre o tanrının sadece evreni yaratıyor. İnsanlıktan bir beklentisi yok. O yüzden allaha inanıyor da nasıl peygambere inanmıyor demeni beklemezdim. Bu arada deist filan değilim sadece yorum yapmak istedim :)

   YanıtlaSil
  5. @Nihat Arslan
   Güneşin varlığını kabul edipte ışığını inkar etmek ile eştir.

   Hani diyorlar ya peygamberler olmasaydı insanlık doğru yönü bulamaz mıydı diye? Peygamberler olmasaydı insanlık ağzının yerini dahi bulamazdı.

   Rahmetini azabından üstün kılmış ve rahmeti alemleri bir manto gibi bürüyen yüce Allah'ın şüphesiz ki yarattığı kullara ihtiyacı yoktur. Fakat bizim yüce Allah'a ihtiyacımız vardır. Bizlere herşeyi veren Allah'a günde bir saatimizi ayırıp kulluk vazifesimizi yerine getiremiyorsak başımızı hayvandan aşağı bir seviyeye düşmüş oluruz.

   YanıtlaSil
  6. hocam sen konuyu yanlış anlamışsın biraz daha araştırsan daha iyi olacak :) deizm de evet senin dediğin gibi kitaplara, peygamberlere vs. inanılmaz ama bunlara inanılmamasının nedeni bunların Allah tarafından gönderilmediği hepsinin birer uydurma oldugudur. Ancak senin yazından bunların Allah tarafından yollandıgı biliniyor ancak inanılmıyor anlamı çıkmaktadır.
   saygılar

   YanıtlaSil
  7. @Adsız
   Ben meseleyi çok çok iyi anladım. Iste reçete: "İslam'dan başka herşey batıl..."

   YanıtlaSil
  8. Google araştırması sırasında eriştim yazıya. Çok tatmin edici değil açıkçası. Emir ve dua ayrılığı ehl-i sünnet akaid kitaplarında yerini almış bir mevzudur. Bu kullanılarak çok daha tatmin edici bir cevap verilebilirdi. selam ve dua ile...

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Benim zaten ilmi bir kişiliğim yok. Fakat tenkitlerinizde haklısınız. Kendi nazariyemde kaleme aldığım bir yazı idi. Bu manada eleştirilerinizi sonraki yazılarım için dikkate alacağım. Selam ve dua ile...

    Sil
  9. Tamam din dogmatiktirde. En azından hiçmi kendinize sormuyosunuz. "Peygamberlik denen şey neden büyük bi beyaz yalan olmasın?" diye. Korkmadan düşünmeye çalışın. Beyninde herkes özgürdür.

   YanıtlaSil
  10. Tamam din dogmatiktirde. Hiç mi içinizden kendinize sormuyorsunuz"peygamberlik gerçekten beyaz bi yalan olabilirmi ?" diye? Korkmadan bi düşünün. Beyninde herkez özgürdür.ayrıca dinlerdede düşünmek günah değildir. kimse kimseyi deist yapmaz insanlar kendileri düşünerek dinden çıkar. Az düşünürse ateist. Çok daha ayrıntılı düşünürse deist olur insan. Hiç kafa yormazsa dininde kalır.

   YanıtlaSil