22 Mart 2011 Salı

Bozkurtlar (İnceleme)

Bozkurtlar, Hüseyin Nihal Atsız'ın “Bozkurtların Ölümü” ve “Bozkurtlar Diriliyor” adlı ölümsüz eserlerinin yazardan izin alınmak suretiyle birleştirilerek "Bozkurtlar" ismi ile yeniden basılan kitabıdır. Yazıma başlamadan önce kitabın fiziksel bilgilerini vereyim.
 • Yayın Yılı: 2011
 • 628 sayfa
 • Kitap Kağıdı
 • 12x19,5 cm
 • Karton Kapak
Hüseyin Nihal Atsız'ın en ünlü romanı olan kitap yazarını büyük bir üne kavuşturmuştur. Ve yazar hayatta iken kitabı Türk edebiyatının klasikleri arasına girmiştir. Çoğu kimseye göre Bozkurtlar, her idealist Türk’ün heyecanında, fikir dünyasında, ülkücülüğünde ve inancında payı olan bir eserdir. Bana göre siyasi görüşünüz ne olursa olsun mutlaka okunması lazım gelir.

Kitapta Orta Asya'daki Türklerin yaşayışlarını, geleneklerini, kültürlerini daha yakından görmekteyiz. Kitabın konusunu Göktürk devletinin siyasi mücadeleleri oluşturmaktadır. Birinci kısımda yani "Bozkurtların Ölümü" kısmın Çin işgali altında yaşamak istemeyen Kürşad ve 40 arkadaşının Çin sarayını basarak Çin hükümdarını öldürmek amaçları anlatılmaktadır. İkinci kısım olan "Bozkurtlar Diriliyor" kısmında ise bu devletin kuruluş süreci anlatılmaktadır.

Yazarın dili gayet akıcı ve sürükleyici olmuş. Saatlerce yorulmadan okunabilen bir kitap... Olaylar arasında bağlantı kopukluğu yok. Kitabı okudukça içinizdeki milli şuurun arttığını hissedeceksiniz.

Ben kitabı ilk olarak İrfan Yayınevinden okumuştum. Açıkçası memnun kalmadım. İrfan Yayınevinden çıkan basımın kağıtları gözü yoracak kadar beyaz olduğundan bir saat sonra kitabı bırakmak durumunda kalıyordum. Fakat Ötüken Neşriyat'ın basımından devam ettim. Mat bir kağıda basıldığından gözümü yormadı. Eğer kitabı alacaksanız Ötüken Neşriyat'tan almanızı tavsiye ederim.

2 yorum:

 1. okudum ve bir türk genci olarak tüm gençlerin okuması gerektiğini düşünüyorum.Mutlaka okuyun arkadaşlar.

  YanıtlaSil
 2. Bende okudum kesinlikle tavsiye ediyorum

  YanıtlaSil