2 Mart 2011 Çarşamba

#blogumadokunma | Sırada ne var?

Youtube, Fizy derken sansürlemeden Blogger payına düşeni aldı.
Peki gerekçe ne?
Yetkililerin beyanına göre .blogspot üzerinden korsan Lig TV yayını yapmaları. Defalarca uyarmışlar Google onları dinlememiş. Peki bu Lig TV yayını hangi ağ üzerinden paylaşılıyor. Justin.tv adresi üzerinden korsan yayın yapıyorlar. Fakat bu siteye hiçbir erişim engellemesi uygulanmıyor. Sorunun kaynağını kurutmak gerekirken çağdışı bir zihniyetle milyonlarca Blogger cezalandırılmış oldu ve üstelik hiçbir suç yokken. Bu durumu şuna benzetebiliriz.

Örneğin;
Bir şehirde vergisini ödemeyen birkaç tane adam olsun. Vergisini ödemeyen birkaç tane adam için koca şehir yok ediliyor. Bunun ne akılla nede mantıkla hiçbir alakası yok.

Şimdi kimse kusura bakmasın ama bu konuda hükumetinde somut bir adımını görmedik. Hiçbir siyasi kalkıpta biz adaletin işine karışmayız demesin. Milyon tane site uygunsuz içerik ile dolu iken erişim engeline takılmıyor da özgün ve kaliteli yazılar yazan, düşünen ve üreten blogger(blog yazan kişi) mı erişim engeline takılıyor. Adaletin getirdiği adaletsizlik burada kendini gösteriyor.

Twitter üzerinde #blogumadokunma tagı ile başlatılan zincire katılımlarınızı bekliyorum. Olabildiğince paylaşırsak belki birilerine sesimizi duyurmuş oluruz. Bizlerde bu kafa yapısı olduğu sürece daha çok engellemeler ile karşılaşacağız. Birgün topyekün Google engellenirse şaşırmayın.

Bütün bu olumsuzluklara rağmen ben bloggerdan ayrılmayı düşünmüyorum. Günlük yedeklemeler ile yoluma devam ediyorum. Eğer blogger'a erişim sağlamayı istiyorsanız DNS ayarlarınızı 4.2.2.1 / 4.2.2.2 olarak ayarlayın.
 Veda ederken: Üç Nokta(...)

10 yorum:

 1. İlk defa bir konuda hem fikiriz Eyüp :D

  YanıtlaSil
 2. @Çağatay Gülümser
  Hakikaten bıktık Çağatay. Çin'i sollayacağız bu konuda. Bütünü ile interneti kaldıracaklar bu gidişle. Emeklerimize yazık. Kapitalistin karı beni ilgilendirmiyor arkadaş. (:

  YanıtlaSil
 3. benim dns ayarlarım:
  156.154.70.22
  156.154.71.22

  ARTIK KAPATILAN BLOGGERE GİREBİLİYORUM:):):) AMA ÇOK GEÇ.
  BU DNS AYARLARINI AYARLADIM.BİR SORUN OLUR MU DEĞERLİ KARDEŞİM.FATURAYA YANSIR MI?
  YUKARIDAKİ DNS AYARLARINI KULLANAYIM MI?

  YanıtlaSil
 4. Aziz kardeşim silinen bloğu geri al seçeneği var. Oradan bloğu kurtarabilirsin.

  YanıtlaSil
 5. Faturaya hiçbir şekilde etki etmez aziz kardeşim.

  YanıtlaSil
 6. geri alsam bile beni sadece sizler takip edeceksiniz.genel olarak hala girilmiyor biliyorsun.ne yapalım şimdilik blogcu da kalalım.
  DNS ayarlarını yaptım sorun olmaz dimi.kimse bilgisayarıma girmez dimi :) ilk defa değiştirdim.bilmiyorum genel olarak bu dns ayarlarını sana soruyorum değerli kardeşim kusura bakma :)

  YanıtlaSil
 7. Aziz kardeşim hiçbir sorun olmaz. Son derece güvenilir bir yöntemdir bu. Ayrıca faturaya yansıyacak bir durumda söz konusu değil.

  YanıtlaSil
 8. gece gece sinirlendirdim seni.kusura bakma :)

  herşey için teşeküürler.yeni yazını yarın okuyacağım.şuan hiç fırsatım olmadı.allaha emanet ol :)

  YanıtlaSil
 9. Aziz kardeşim sinirlenmedim. Öyle bir izlenim verdiysem kusura bakma :-)

  YanıtlaSil
 10. Blogger kapatıldı.
  Bu yazına tamamıyla katılıyorum Eyüp.

  YanıtlaSil