26 Şubat 2011 Cumartesi

Şiir üzerinde yaptığım bazı çalışmalar

Bir haftadır çok yoğun olarak edebiyat ile meşgulüm. Özellikle şiirde yeni şeyler denemeye çalışıyorum.Dilerseniz şiirde üzerinde durduğum çalışmalarımı sıralayayım.
 • Akrostiş sanatı üzerinde yaptığım çalışmalar;
 1. Mısraların başında uygulanan bu sanatı mısra sonlarında kafiyeden önceki son harfe taşıdım. 
 2. Yine mısra başlarındaki harfleri aynı mısra içinde beşinci harfe taşıdım.(Niye 5?)
 3. Mısra başlarına hiç dokunamadan aynı harfi birkez daha (sadece birkez) mısra içerisinde tekrarladım.
 • Hece ölçüsü üzerinde yaptığım çalışmalar;
 1. Dört mısradan oluşan  bir kıtada kafiye eaea şeklinde giderken hece ölçüsünüde o şekilde götürdüm. Örneğin kafiye eeaa ise ölçüde 14/14/12/12 şeklinde oldu.
 2. Ölçüsüz şiirlerimde bu eksiği gidermek için kafiye oyunlarını sıkça tekrarladım. Yani duyuşsal zenginliğe ağırlık verdim.
 3. Hece ölçüsünü serbestliğe taşıdım. Dört mısradan oluşan bir kıtada ilk mısra 14 ikinci mısra 13 üçüncü mısra 12 ve dördüncü mısra 11 şeklinde uyguladım.
 • Bendler üzerinde yaptığım çalışmalar;
 1. Yine hece ölçüsü sabit kalmak üzere bendler üzerinde eaea şeklinde bir değişikliğe gittim. Yani her bend dört mısradan oluşmuyor.
 2. İlk bend dört mısradan oluşmak üzere dört bendlik bir şiirde; ilk bend dört mısra, ikinci bend üç mısra, üçüncü bend iki mısra, dördüncü bend bir mısra olarak düzenlemeler yaptım.
 3. İkinci maddenin tam tersi bir işlemide farklı şekilde tekrarladım.
 Bu çalışmalarımı şiirlerimede yansıttım. İleriki günlerde tamamen düzenlemeler tamamen oturtup blogda yayımlayacağım. Umarım beğenirsiniz.
Veda ederken: Ne istersen o'dur harfler...

1 yorum: