7 Ocak 2011 Cuma

Kanuni Sultan Süleyman (İnceleme)

"Muhteşem Yüzyıl" adlı televizyon dizisini izledikten sonra sn. Yavuz Bahadıroğlu'nun biyografi türünde kaleme aldığı eseri Kanuni Sultan Süleyman'ı iyi ki okumuşum dedim.

Kitap doğru bildiğimiz birçk yanlışı bize gösterme fırsatı buluyor.
Bir devlet adamı düşünün ki, 46 yıl boyunca ülkesini dünyanın daima zirvede ülkesi olarak idare etmeyi başarmış olsun... Ve bir padişah düşünün ki, yarım asra yaklaşan idaresi süresince ülkesinde günümüze ışık tutacak hürriyet ve eşitlik prensiplerine uygun bir idare tatbik etsin... İşte bütün idaresi boyunca seferler, zaferler, adalet, eşitlik ve huzur dolu ülkesini uzun süre zirvede tutmayı başarmış bir devlet adamı : KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN...

Diyeceğim o ki batılı adamın yapamadığını bir televizyon dizisi ile yapmaya çalışanlara inat tarihimize sahip çıkalım. O diziyi izlemek yerine sn. Yavuz Bahadıroğlu'nun en güzel eserlerinden birisi olan biyografi türünde ki bu kitabı okumanızı tavsiye ediyorum. Kitabı okuduğunuz zaman göreceksiniz ki cihan padişahı Kanuni Sultan Süleyman'ın hayatı Hürrem Sultan'dan ibaret değilmiş.

Kitap hakkında diğer bilgileri vereyim. 191 sayfadan oluşan kitabın elimde mevcut olanı Nesil Yayınları tarafından 2006 yılında basılmıştır. Belgesel tadında dili sade ve akıcı olan bu kitaptan sıkılacağınızı sanmıyorum.
Veda ederken: Kanuni Sultan Süleyman !

8 yorum:

 1. Reyting uğruna yapılan en büyük terbiyesizliktir.

  YanıtlaSil
 2. Asımın nesli 1915..
  Bu terbiyesizlik değildir.
  Padişah bu.zevkine düşkün olacak.İstediği karıyı alacak.İstediği atacak.Ne diyeyim artık ben.

  YanıtlaSil
 3. Osmanlı gibi yüzyıllar boyu ıslamın bayraktarlığını yapmış bir devleti küçük düşürmek ihanete eşdeğer bir suçtur.

  YanıtlaSil
 4. Eyüp bana göre daha ilk bölümden yargıda bulunmak haksızlık. Sadece 1 bölümden ibaret değil ki, cariyeler yok muydu? Tabi üzerinde baya tartışılır fakat diğer bölümler gösterecek neticeyi.

  YanıtlaSil
 5. @ Çağatay Gülümser

  Umarım böyle devam etmez. Dizi... Zira büyük tepki aldı siyasilerden.. Böyle giderse yayını durdururlar..

  YanıtlaSil
 6. Eyüp..Siyasi dediğin kişiler Atatürk düşmanları hatırlatmak isterim..
  Aynı zamanda ikinci adsız arkadaşa ithafen diyorum ki:
  Bu Osmanlı'yı küçük düşürmemektedir zaten...
  Bu belgesel değildir dizidir.
  Eyüp evet yayını durdurabilirler sonuçta Başbakanımıza padişahlık gibi yetki verildi istediği herşeyi kesebilecek tv'yi kapatabilecek..Olacağı buydu..
  Ama siz bunu mu istiyordunuz o ayrı bir tartışma konusu..

  YanıtlaSil
 7. Cemiyet ve fert arasındaki ilişki sağlıklı olmaz ise çarkların işleyişinde aksamalar olur. Halkın büyük bölümü bu diziye tepki gösterdi. Ama bir kısmıda dizidir deyip geçti.

  Atalarımızın(ata derken yüz çevirdiğimiz nur insanların) hatırasına saygı göstermek zor bir iş olmasa gerek diye düşünüyorum. Atatürk'ün hatırasına saygısızlık nasıl ki bir suç teşkil ediyorsa bu yasa Türk milleti için değeri büyük şahsiyetleride kapyacak nitelikte olmalıdır diye düşünüyorum. Vesselam...

  YanıtlaSil
 8. Türk milletine bir şey beğendirebilmek zaten... Onlar Aşk-ı Memnuyu, Fatmagülü izlesinler bak şikayet geliyor mu?

  YanıtlaSil