15 Ocak 2011 Cumartesi

İzledim: "Hür Adam" Bediuzzaman Said Nursi

Tanıtım Filmi


Filme gitmeden önce birçok eleştiri sitesine göz gezdirdim. Taraflı ve tarafsız kritikleri okudum. Sol kesim ağırlıklı idi gezindiğim adreslerin çoğu. Hemen hemen hepsinde aşağıda sıralayacağım ifadeler yazıyordu.
 • Türklüğe ve milli değerlere hakaret ediyor.
 • Her sahnesi irtica kokan bir film.
 • Kürt milliyetçiliği yapılıyor. Bölücü...
 • Çeşitli cemaatlerin yeni numarası.
 • İzlemeyeceğiz, yargıya taşıyoruz.
 • Sanatı katlettiler. Şeriat kapıda...
 • ...........
Neredeyse hepsinde aynı cümleler. Filmi laiklik karşıtı, cumhuriyet karşıtı olarak nitelendirenlere sesleniyorum. Ya filmi izlemediniz önyargılısınız yada ne olursa olsun film din ile alakalı diyorsunuz. İki seçenekte dehşet verici.

Filmin her sahnesinde Türk-Kürt kardeşliği vurgulanmıştır. Ne cumhuriyete nede milli değerlere bir saldırı söz konusudur. Şeyh Sait isyanı ile uzaktan yakından alakası olmayan Said Nursi aksine isyana gidenlere söylediği sözler filmin belkide en önemli sahnelerinden bana göre.

En çok ilgi çeken sahne ise Said Nursi ile Mustafa Kemal Atatürk'ün konuştuğu sahne.Bu sahnede en ilgi çeken noktalar ise; Said Nursi'nin Atatürk'ün karşısında bacak bacak üstüne atması...Atatürk'ün tartışma sırasında sinirlenip masaya vurması... Said Nursi'nin Atatürk daha sözlerini bitirmeden hışımla yerinden kalkıp odadan kapıyı sertçe vurup çıkması...

Fragmanı izlediyseniz neredeyse her kare birleştirici mesajlar veriyor. Ben filmi izlemenizi tavsiye ediyorum. Şimdi film hakkında bazı bilgileri vereyim.
Tür : Dram / Biyografi
Gösterim Tarihi : 7 Ocak 2011
Yönetmen : Mehmet Tanrısever
Senaryo : Mehmet Tanrısever , Mehmet Uyar , Ahmet Çetin
Yapım : 2010, Türkiye
Oyuncular
Mürşit Ağa Bağ (Said Nursi) , Tarık Tanrısever (Mehmet) , Engin Yüksel (İsmet) , Mesut Çakarlı (Zübeyr) , Halil İbrahim Kalaycıoğlu (Kaymakam) , Ahmet Yenilmez (Bekçi) , Bülent Polat (Komutan)
Filmin Konusu:
 “Hür Adam”, yazdığı kitaplar ve yetiştirdiği talebelerle 80 seneyi aşkın süredir Türkiye’den başlayarak bütün dünyayı etkileyen Bediüzzaman Said Nursi’nin hayatından kesitler taşıyor. Pek çok ilmî ve edebî çalışmaya konu olan Bediüzzaman’ın hayatı “Hür Adam”da ilk kez dramatik bir yapıyla sinemaya uyarlandı.
Küçük yaşta medrese eğitimiyle kendini geliştirdikten sonra Osmanlı İmparatorluğu’nun çöküşü ve cumhuriyetin kurulması sancıları arasında, savaşlar ve işgaller yaşayan bir millete İslam’ı ve imanı, asrın gerekleriyle hatırlatmak gayesiyle yola çıkan Bediüzzaman’ın hayatı, esaretler, mahkemeler, sürgünler ve hapislerle geçti. Sadece kitap yazdığı ve talebe yetiştirdiği için pek çok iftira ve komployla ortadan kaldırılmaya çalışılan Said Nursî, her şart altında yazımına devam ettiği Risale-i Nur Külliyatı adlı eserlerini her yere ve herkese ulaştırmaya çalıştı.

Veda ederken: Ekmeksiz yaşarım Hürriyetsiz yaşayamam !

4 yorum:

 1. Ancak ben ekmeksiz yaşayamam değerli dost...
  saidi nursi büyük bir kişilik ancak filmin kurgusu iyi değil.

  YanıtlaSil
 2. Öncelikle dostum..Herkesin kendi düşüncesidir..Bu konuda seninle aynı düşünmememe rağmen fikirlerine saygılıyım..
  Bana göre bu şeriatın habercisi değil;ancak bir nebze de olsa Atatürk'ü "aşağılayan" bir film olarak gördüm..
  Herkesin şahsi düşüncesi değerli dostum..
  İyi yayınlar diliyorum.

  YanıtlaSil
 3. "bu filimle ne Atatürk aşağılandı ne de hiçbir Cumhuriyetçi.Bu filimde gördük ki mazlumlar,garibalar ve islamı yaymak isteyenler aşağılanmış"

  YanıtlaSil
 4. İnşallah dediğin gibidir değerli dostum..Ben yanlış düşünmüşümdür.

  YanıtlaSil