20 Aralık 2010 Pazartesi

Türkiye'de bir alt kültür olarak "Arabesk"

Evvela yazıma alt kültürün kısaca izahını yapmak ile başlamak istiyorum. Alt kültür; popüler kültürün dışında kalan, kendi kendini oluşturmuş ve kendine özgü bir yaşam tarzı belirlemiş olan topluluklara verilen ad olarak tanımlayabiliriz. Alt kültürlerin çoğunlukla popüle kültürler ile yıldızı barışmaz yada popüler kültür alt kültürden hoşlanmaz. Onu sindirmeye, gürültüye götürmeye çalışır.

Alt kültürü benimseyen bireyler popüler kültür tarafından dışlanır, azınlık muamelesi görür. Ve bu alt kültürlerden birisi olan Arabesk içinde durum böyledir. Asıl anlamı sanatta doğu ile batının sentezi olan arabesk müzik, 1980'li yıllarda şehre göçün sonucu ortaya çıkan ve özellikle Orhan Akdeniz, Orhan Gencebay, Ferdi Tayfur, Müslüm Gürses ve Hakkı Bulut ile yaygınlaşmasının ardından belirginleşen, İstanbul başta olmak üzere büyük şehir varoşlarındaki yaşam tarzı ve dünya görüşünü yansıtan altkültürdür.
Köyden kente göç ve ardından yoksullaşan kitleler, sonrasında askeri darbe ile oluşan baskı ortamı bu kültürün oluşumunda büyük rol oynamıştır.

Gerek toplumsal yaşamda, gerek sanatsal yaşamda ciddi etkileri olan bu kültürün göz ardı edilen bir tarafı vardır. Bir kimseye başına bir felaket gelince (haşa) "Allah'tan hesap sorar mısın?" (haşa) diye sorduğumuzda, olur mu öyle şey haşa der ve peşine ekler bu düpedüz şirktir der. Evet haklıdır bu düpedüz şirke girer. Ancak Türkiye'ye yerleşen arabesk kültürü ile bu şirk üzeri kapatılarak bize dinletilmekte ve heran bizi küfre sevketmedir. (Haşa) Allah'tan hesap sorucu müzikler icra etmek insanları küfre teşvik etmekten başka bir şey değildir. Bu noktada eleştiride bulunduğum tek şey bu değildir. Aynı zamanda kimi parçalar insanın ruh sağlığını ve dengesini bozup bireyin kendi vücuduna zarar verme noktasına getirmesi ayrıca ele alıncak bir diğer konudur.

Yazımı sonlandırırken üstad Necip Fazıl Kısakürek'in şu dizelerini paylaşmak isterim.
Efendim, rehberim; müjdecim, kurtarıcım,peygamberim
Sana uymayan ölçü, "hayat" olsa teperim. (N.Fazıl Kısakürek)
  Veda ederken: Popüler kültür değil ama gerekli bir kültür !

3 yorum:

 1. yine mükemmel bir konuya değinmişsin değerli dost.
  kalemine sağlık...

  YanıtlaSil
 2. ellerinize sağlık .. izninizle yazınızı fina sınavım için kullanmak istiyorum benim adıma çok faydalı oldu teşekkürler.. daha fazla detaylandırılmalı ve farklı bakış açıları ile de ele alınmalı diye düşünüyorum .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim. İstifade edebilirsiniz yazıdan.

   Sil