22 Aralık 2010 Çarşamba

Burs, Katkı ve Öğrenim Kredisi noter işlemleri nasıl yapılır?

Burs, katkı veya öğrenim kredisi sonuçları dün (21.12.2010) açıklandı. Peki burs, öğrenim veya katkı kredisi kazanan öğrenciler bundan sonraki gerekli işlemleri nasıl yapacaklar, bu yazımda onu anlatacağım. Gerekl işlemler nasıl yapılacak maddeler halinde anlatacağım (Anlattıklar 18 yaşını doldurmuş öğrenciler için geçerlidir.)
 1. Öğrenci en yakın Notere giderken yanında sadece 'Nüfus Cüzdanı' bulundurması yeterlidir. Öğrenci kimliği yada benzeri bir belge bulundurma zorunluluğu aslında yoktur. Ancak bilgilerinizin kontrolü için öğrenci kimlik kartınızı yanınızda bulundurmanızda fayda vardır.
 2. Öğrenci kredi senedi ücretsiz değildir. KYK’nın basın bildirisinde geçen “…para ödemeksizin” ifadesi harç ve vergi muafiyetini kapsamaktadır. Noterdeki gerekli işlemler için bir miktar para gerekmektedir. Noterdeki işlemleriniz için gereken parayı işlem yapacağınız Noterden öğrenebilirsiniz.
 3. Noterde onaylattırdığınız senedinizi, 30 Aralık 2010 tarihi mesai bitimine kadar KYK'nın bölge ve/veya yurt müdürlüklerine teslim etmesi gerekmektedir. Bölge ve/veya yurk müdürlüğü bulunmayan yerler ise "YÜKSEK ÖĞRENİM KREDİ YURTLAR KURUMU KREDİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI CEMAL GÜRSEL CAD. NO:61 06590-CEBECİ / ANKARA" adresine posta ile gönderecek veya elden teslim edecektir.
 4. Burs-Kredi TAAHHÜT SENETLERİNİ 30 ARALIK 2010 tarihine kadar verenlerin Burs ve Öğrenim Kredisi 10 OCAK 2011 tarihinden itibaren ödenmeye başlanacaktır.
Son olarak belirteyim ki, en sağlıklı bilgi KYK resmi internet sitesinde mevcuttur. Yazdıklarım sadece arkadaşlara yardımcı olmak içindir.
Son bir not olarak Notere sabah erken gitmenizde fayda vardır. Tabi sıra beklemek istemiyorsanız...(:
Sorularınız için elimden geldiğince yardıma hazırım...

Veda ederken: Öğrenci olmak zor zanaat (:

6 yorum:

 1. Çok yardımcı oldun saol ama bu sene noterde para almayacak dendi

  YanıtlaSil
 2. @İsmail
  Bu sene 50 TL civarında bir miktar talep etmişler. Ama net bir rakam yok elimde...

  YanıtlaSil
 3. öğrenci burslarına zam gelmiş. Öğrenci arkadaşlarımıza bu müjdeyi vermek istedim. Umarım burs miktarı tahmini olarak açıklanır. burs miktarının en fazla 20 tl oranında artacağınız tahmin etmekteyiz. Myfikirler bu konuda birşey yapmazmış ancak genelde 20 tl zam oluyor.

  YanıtlaSil
 4. 51,5 TL ücret arkadaşlar.

  YanıtlaSil
 5. bana ogrenım kredısı cıktı notere gıttım 18 yasımı doldurmadıgım ıcın aılen yapıcak ddler babam yapmıs ama ona muvafakatname vermısler onda da kızımın ogrenım kredısı almasına ızın verıyorum gbı bıseyker yazmıslar. sımdı bn onu notere mı yurtkura mı goturcem bılgısı olan var mı ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bildigim kadari ile notere goturmeniz gerekiyor.

   Sil