7 Kasım 2010 Pazar

Batı Tefekkürü ve İslam Tasavvufu (İnceleme)

Takdim
- Bu eser İdeolocya Örgüsü'ne bağlı olarak benim en başa alınması gereken verimlerimden biri...
- Eser 20 yılı kadar önce Ramazan ayında ve üç defada konferans şeklinde verilmiş ve üç gece teravihten sahur vaktine kadar sürmüştür.
- Geçen seneye gelinceye dek teyplerden naklen kaleme alınarak tarafımdan titizlikle muhafaza edilen ve birdenbire kitaplık çapta ortaya çıkarılmasını bekleyen üstüne titrediğim eserimi, temiz ve hatasız baskı, emniyet ve itinası içinde nihayet kitaplaştırıyorum.
Evet, Üstad Necip Fazıl Kısakürek'in üstadında belirttiği üzere geçmiş konferanslarından bizzat kendisi tarafından büyük bir titizlik içerisinde ve hatasız derlenmesi ile oluşturulan zamanında Batı tefekkürü ile düşününen bir adamın daha sonra İslam tasavvufu ile tanışıp hadiseleri her iki pencereden görüp okumak gerçeği bütün çıplaklığı ile ortaya döküp öyle sunmak okuyana büyük bir keyif vermekte. Bir fikir kitabı olmasına karşı adeta bir polisiye romanmış gibi gayet akıcı bir üslup ile tek bir nefeste hatmedilecek türden bir kitap.


Bu kitabı özellikle meşrutiyetten itibaren batı düşünce sistemini kendileri için vazgeçilmez addeden aşağılık kompleksli sözüm ona aydınların! okumalarını ve sahip olduğumuz değerlerin farkına varmalarını isterdim.Eğer bunlar senin için önemliyse bu kitap başvurman gereken en önemli eserlerin başında geliyor. Bir insanın üstad diye anılması herhalde bu yüzden olsa gerek..

Şuurlu birçok insanın aklından geçenleri Necip Fazıl öyle güzel dile getirmiş ki,bazen tansiyonun yükseldiği,dilin sivrileştiği yerlerle insan daha da hayıflanıyor nasıl olur da insanlar hala Batı'nın sahte yüzünü ve kandırmacalarını göremez diye.Bizlere lisede,halen üniversitelerde felsefe adı altında aklı ön plana çıkarıp aslolanı,bizi Yaratan Rabbimizi unutturma eğiliminde, O'nun bizlere bu kainatı sunma rahmeti karşısında insanı O'na başkaldırmaya sevketme tuzağını gösterip bizleri bu noktada uyaran ve biran önce silkinip kendimize gelmemiz için bir nevi ihtar mahiyetinde...

Teknik bilgilerede değinecek olursam kitabı elinize alıp okumaya başladığınızda göreceksiniz ki kitap iki bölümden oluşmakta. İsimden de anlaşılacağı üzere Batı Tefekkürü ve İslam Tasavvufu. Bununla birlikte kitap 216 sayfadan oluşmuştur.

 Veda ederken: Okumanızı ve arşinizde bulundurmanızı tavsiye ediyorum.

1 yorum:

  1. üstad türkiye deki herşeyi ince ayrıntısına kadar kaleme almışki bizlere bir söz düşmüyor.

    YanıtlaSil